Aktiebolag Staffanstorp
Stinas Equestrian Services AB
49 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+13,5 %Rörelsemarginal
6,0 %
+0,2 p.e.Soliditet
37,4 %
+4,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 887 | 2 544 | 2 731 | 4 787 | 4 968 |
| Rörelseresultat | 173 | 147 | 179 | 144 | 224 |
| Årets resultat | 110 | 81 | 118 | 159 | 239 |
| Eget kapital | 772 | 662 | 581 | 464 | 304 |
| Balansomslutning | 2 064 | 2 026 | 1 593 | 1 538 | 929 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 887 | 2 544 | 2 731 | 4 787 | 4 968 |
| Personalkostnader | 557 | 551 | 520 | 400 | 320 |
| Av- och nedskrivningar | 84 | 151 | 78 | 232 | 174 |
| Övriga externa kostnader | 833 | 804 | 1 055 | 1 025 | 1 005 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 240 | −891 | −899 | −2 986 | −3 245 |
| Rörelseresultat | 173 | 147 | 179 | 144 | 224 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 49 | 33 | 22 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 102 | 148 | 122 | 210 |
| Skatt | 28 | 21 | 30 | −37 | −30 |
| Årets resultat | 110 | 81 | 118 | 159 | 239 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 676 | 660 | 623 | 579 | 596 |
| Varulager | 1 198 | 923 | 669 | 796 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 89 | 106 | 127 | 115 | 156 |
| Kassa och bank | 101 | 337 | 174 | 48 | 169 |
| Omsättningstillgångar | 1 388 | 1 366 | 971 | 958 | 333 |
| Summa tillgångar | 2 064 | 2 026 | 1 593 | 1 538 | 929 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 637 | 556 | 438 | 280 | 40 |
| Eget kapital | 772 | 662 | 581 | 464 | 304 |
| Justerat eget kapital | 772 | 662 | 581 | 464 | 304 |
| Långfristiga skulder | 760 | 664 | 735 | 435 | 336 |
| Kortfristiga skulder | 532 | 700 | 277 | 639 | 288 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 064 | 2 026 | 1 593 | 1 538 | 929 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stinas Equestrian Services AB 2,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,0 procent, och soliditeten var god — 37,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget hör hemma i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet med hästar, verksamheten består främst av transportering av hästar, träning av hästar, försäljning av foder, försäljning av hästutrustning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även agera som konsult mellan ryttare och företag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christina Andersson (f. 1966) Styrelseledamot
- Gert Olle Andersson Larsson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-05-20 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Emil Hanssons väg 3, 275 62, Blentarp Besök: Emil Hanssons Väg 3, Blentarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |