Aktiebolag Västerås
Stilrent i Västerås AB
84 sökningar
Omsättning 2025
2,6 mkr
−25,0 %Rörelsemarginal
8,4 %
+9,8 p.e.Soliditet
52,1 %
+11,6 p.e.Anställda
3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 633 | 3 511 | 3 929 | 4 139 | 3 403 | 2 853 | 3 195 | 3 312 |
| Rörelseresultat | 220 | −50 | 255 | 431 | 184 | 358 | 254 | 378 |
| Årets resultat | 159 | −68 | 184 | 329 | 139 | 276 | 196 | 285 |
| Eget kapital | 860 | 701 | 1 019 | 1 084 | 756 | 616 | 540 | 545 |
| Balansomslutning | 1 651 | 1 732 | 2 171 | 2 319 | 1 269 | 1 084 | 885 | 1 019 |
| Anställda | 3 | 5 | 6 | 6 | 5 | 4 | 5 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 633 | 3 511 | 3 929 | 4 139 | 3 403 | 2 853 | 3 195 | 3 312 |
| Personalkostnader | 2 012 | 3 128 | 3 221 | 3 180 | 2 718 | 1 998 | 2 453 | 2 410 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 19 | 25 | 27 | 28 | 18 | 16 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 334 | 319 | 310 | 347 | 412 | 391 | 366 | 400 |
| Övriga rörelseposter, netto | −50 | −95 | −118 | −154 | −61 | −88 | −106 | −114 |
| Rörelseresultat | 220 | −50 | 255 | 431 | 184 | 358 | 254 | 378 |
| Räntekostnader | 20 | 19 | 13 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 200 | −68 | 242 | 420 | 184 | 357 | 254 | 378 |
| Skatt | 41 | 0 | 58 | 92 | 44 | 81 | 58 | 93 |
| Årets resultat | 159 | −68 | 184 | 329 | 139 | 276 | 196 | 285 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 012 | 1 029 | 1 048 | 1 073 | 65 | 94 | 50 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 455 | 296 | 646 | 480 | 459 | 369 | 391 | 285 |
| Kassa och bank | 184 | 407 | 477 | 766 | 745 | 621 | 444 | 698 |
| Omsättningstillgångar | 639 | 703 | 1 123 | 1 246 | 1 203 | 990 | 835 | 983 |
| Summa tillgångar | 1 651 | 1 732 | 2 171 | 2 319 | 1 269 | 1 084 | 885 | 1 019 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 651 | 719 | 785 | 705 | 567 | 290 | 294 | 210 |
| Eget kapital | 860 | 701 | 1 019 | 1 084 | 756 | 616 | 540 | 545 |
| Justerat eget kapital | 860 | 701 | 1 019 | 1 084 | 756 | 616 | 540 | 545 |
| Långfristiga skulder | 389 | 408 | 427 | 446 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 402 | 623 | 725 | 789 | 513 | 468 | 345 | 474 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 651 | 1 732 | 2 171 | 2 319 | 1 269 | 1 084 | 885 | 1 019 |
| Ställda säkerheter | 408 | 427 | 446 | 466 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 183 granskade bolag ligger Stilrent i Västerås AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,4 procent, och soliditeten var hög — 52,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva städverksamhet, inredning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alejandra Durante Luzardo (f. 1969) Styrelseledamot
- Gladys Luzardo Costa (f. 1943) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lars Jäderström (f. 1966) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Norra Floragatan 23 A, 724 61, Västerås Besök: Norra Floragatan 23 A, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-2731660 |