Aktiebolag Upplands-Bro
Stilpro Montage AB
49 sökningar
7,1 mkr
+33,6 %1,9 %
+8,2 p.e.16,3 %
+1,3 p.e.5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 117 | 5 326 | 5 309 | 2 826 |
| Rörelseresultat | 136 | −335 | 120 | 436 |
| Årets resultat | 134 | −338 | 85 | 345 |
| Eget kapital | 252 | 117 | 455 | 370 |
| Balansomslutning | 1 546 | 782 | 1 210 | 789 |
| Anställda | 5 | 6 | 6 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 117 | 5 326 | 5 309 | 2 826 |
| Personalkostnader | 4 046 | 4 145 | 3 606 | 1 734 |
| Övriga externa kostnader | 1 110 | 719 | 758 | 248 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 825 | −797 | −825 | −408 |
| Rörelseresultat | 136 | −335 | 120 | 436 |
| Räntekostnader | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | −338 | 120 | 436 |
| Skatt | 0 | 0 | 35 | 91 |
| Årets resultat | 134 | −338 | 85 | 345 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 805 | 532 | 403 | 530 |
| Kassa och bank | 741 | 250 | 807 | 259 |
| Omsättningstillgångar | 1 546 | 782 | 1 210 | 789 |
| Summa tillgångar | 1 546 | 782 | 1 210 | 789 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 93 | 430 | 345 | 0 |
| Eget kapital | 252 | 117 | 455 | 370 |
| Justerat eget kapital | 252 | 117 | 455 | 370 |
| Kortfristiga skulder | 1 294 | 665 | 755 | 419 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 546 | 782 | 1 210 | 789 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stilpro Montage AB 7,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,9 procent, och soliditeten var måttlig — 16,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Upplands-Bro.
Byggnationer, installationer, sanering av asbest och PCB, i byggsektorn.
Styrelse & ledning
- Vicktor Karlsson (f. 1988) Verkställande direktör
- Vicktor Karlsson (f. 1988) Styrelseledamot
- Mathias Sollengren (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Mika Korpilahti (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Carl Wallbom (f. 1988) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Etsarvägen 13, 196 38, Kungsängen Besök: Etsarvägen 13, Kungsängen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |