Aktiebolag Hedemora
Stigers Lantbruk AB
111 sökningar
Omsättning 2025
3,8 mkr
−12,6 %Rörelsemarginal
14,7 %
+7,4 p.e.Soliditet
46,6 %
+7,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 847 | 4 403 | 3 723 | 3 503 | 3 056 |
| Rörelseresultat | 565 | 319 | 246 | 684 | 613 |
| Årets resultat | 277 | 103 | 228 | 299 | 201 |
| Eget kapital | 1 468 | 1 191 | 1 088 | 860 | 562 |
| Balansomslutning | 4 557 | 4 565 | 4 039 | 3 695 | 3 659 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 847 | 4 403 | 3 723 | 3 503 | 3 056 |
| Personalkostnader | 459 | 595 | 562 | 156 | 333 |
| Av- och nedskrivningar | 294 | 245 | 238 | 202 | 202 |
| Övriga externa kostnader | 1 443 | 3 597 | 1 045 | 1 143 | 847 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 086 | 353 | −1 632 | −1 318 | −1 061 |
| Rörelseresultat | 565 | 319 | 246 | 684 | 613 |
| Ränteintäkter | 15 | 15 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 132 | 165 | 110 | 123 | 106 |
| Resultat efter finansiella poster | 448 | 169 | 143 | 567 | 512 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −40 | 145 | −190 | −257 |
| Skatt | 71 | 26 | 60 | 78 | 55 |
| Årets resultat | 277 | 103 | 228 | 299 | 201 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 941 | 2 219 | 1 408 | 1 086 | 1 282 |
| Varulager | 2 394 | 2 158 | 2 388 | 2 437 | 2 189 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 188 | 243 | 172 | 188 |
| Kassa och bank | 139 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 616 | 2 346 | 2 631 | 2 609 | 2 377 |
| Summa tillgångar | 4 557 | 4 565 | 4 039 | 3 695 | 3 659 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 141 | 1 038 | 810 | 511 | 311 |
| Eget kapital | 1 468 | 1 191 | 1 088 | 860 | 562 |
| Justerat eget kapital | 2 123 | 1 767 | 1 632 | 1 519 | 1 070 |
| Obeskattade reserver | 825 | 725 | 685 | 830 | 640 |
| Långfristiga skulder | 415 | 779 | 663 | 219 | 546 |
| Kortfristiga skulder | 1 849 | 1 870 | 1 603 | 1 786 | 1 911 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 557 | 4 565 | 4 039 | 3 695 | 3 659 |
| Ställda säkerheter | 1 576 | 2 050 | 1 354 | 300 | 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stigers Lantbruk AB 3,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,7 procent, och soliditeten var god — 46,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Hedemora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är lantbruk, kreaturs- uppfödning, entreprenader inom jordbrukssektorn som körning med lantbruksmaskiner åt andra jordbruksföretag, äga och förvalta fastighet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gustaf Stigers (f. 1975) Styrelseledamot
- Lars Erik Stigers (f. 1942) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marie Gunnarsson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-19 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Bya 33, 776 95, Vikmanshyttan Besök: Bya 33, Vikmanshyttan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |