Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar stichd nordic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
stichd nordic AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 307 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 16,0 procent, mot branschmedianens 3,4 procent.
Soliditeten ligger på 39,0 procent — branschens median är 41,9 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med kläder och skodon
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +20,5 % | 30 | 307 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 23 | 307 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 55,4 % | 20 | 307 | 93 % |
| Soliditet | 39,0 % | 174 | 307 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 251 tkr | 245 | 307 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 90 | 307 | 71 % |
| Nettoomsättning | 18 006 tkr | 207 | 307 | 33 % |
| Rörelseresultat | 2 881 tkr | 103 | 307 | 66 % |
| Antal anställda | 8 | 140 | 307 | 54 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +20,5 % | 1 812 | 10 548 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 1 603 | 10 538 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 55,4 % | 1 634 | 10 550 | 85 % |
| Soliditet | 39,0 % | 5 157 | 10 545 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 251 tkr | 4 282 | 10 550 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 2 025 | 10 550 | 81 % |
| Nettoomsättning | 18 006 tkr | 4 921 | 10 550 | 53 % |
| Rörelseresultat | 2 881 tkr | 2 570 | 10 550 | 76 % |
| Antal anställda | 8 | 4 875 | 10 550 | 54 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +20,5 % | 15 212 | 87 530 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 16,0 % | 13 507 | 87 448 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 55,4 % | 13 543 | 87 549 | 85 % |
| Soliditet | 39,0 % | 42 779 | 87 505 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 251 tkr | 34 514 | 87 550 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 16 215 | 87 550 | 81 % |
| Nettoomsättning | 18 006 tkr | 40 709 | 87 550 | 54 % |
| Rörelseresultat | 2 881 tkr | 21 491 | 87 550 | 75 % |
| Antal anställda | 8 | 41 056 | 87 550 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .