starkabolag.se

Aktiebolag Vallentuna

Sthlm Isolering AB

65 sökningar

Omsättning 2025

3,3 mkr

−15,6 %
Rörelsemarginal

-5,1 %

−5,6 p.e.
Soliditet

24,3 %

−9,9 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning3 2623 8634 7464 7713 684
Rörelseresultat−167188240291
Årets resultat−172−9−24164221
Eget kapital187258267391477
Balansomslutning7687541 1171 235918
Anställda22332
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning3 2623 8634 7464 7713 684
Personalkostnader1 1141 1131 2151 1121 053
Av- och nedskrivningar7812816914874
Övriga externa kostnader8178641 012965764
Övriga rörelseposter, netto−1 420−1 740−2 342−2 306−1 502
Rörelseresultat−167188240291
Ränteintäkter121——
Räntekostnader72932317
Resultat efter finansiella poster−172−9−24209285
Skatt0004463
Årets resultat−172−9−24164221

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar59136415584423
Kortfristiga fordringar564598575535283
Kassa och bank14520127116213
Omsättningstillgångar709618702651496
Summa tillgångar7687541 1171 235918
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat159167191127156
Eget kapital187258267391477
Justerat eget kapital187258267391477
Långfristiga skulder3774345426176
Kortfristiga skulder544422505418265
Summa eget kapital och skulder7687541 1171 235918
Ställda säkerheter200200200200200
Ansvarsförbindelser1000000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Sthlm Isolering AB 3,3 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -5,1 procent, och soliditeten var måttlig — 24,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vallentuna.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall isolera (sprutisolera) fastigheter av olika slag, all slags husbyggnation, smidesarbeten och konsultverksamhet inom samtliga områden samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Sthlm Isolering AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sthlm Isolering AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sthlm Isolering AB (556708-8934)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2006-08-18
Bransch Installation av isolering (SNI 43230)
Adress
Skyttevägen 5, 186 91, Vallentuna
Besök: Skyttevägen 5, Vallentuna
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad