Aktiebolag Södertälje
STHLM Byggnads och Miljö AB
140 sökningar
3,6 mkr
−18,3 %-9,0 %
−11,2 p.e.5,4 %
−13,5 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 626 | 4 439 | 5 981 | 9 509 | 7 976 | 5 525 | 7 262 |
| Rörelseresultat | −326 | 97 | 127 | 455 | −253 | 220 | 327 |
| Årets resultat | −227 | −1 | 50 | 239 | −124 | 114 | 177 |
| Eget kapital | 52 | 280 | 406 | 456 | 217 | 341 | 441 |
| Balansomslutning | 964 | 1 485 | 1 451 | 2 122 | 784 | 1 658 | 1 795 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 626 | 4 439 | 5 981 | 9 509 | 7 976 | 5 525 | 7 262 |
| Personalkostnader | 1 458 | 1 846 | 1 553 | 1 251 | 1 390 | 1 165 | 939 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 18 | 18 | 109 | 39 | 213 | 303 |
| Övriga externa kostnader | 1 020 | 1 234 | 1 819 | 1 786 | 1 099 | 1 364 | 1 375 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 456 | −1 244 | −2 464 | −5 908 | −5 701 | −2 563 | −4 318 |
| Rörelseresultat | −326 | 97 | 127 | 455 | −253 | 220 | 327 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 42 | 33 | 58 | 11 | 11 | 17 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −367 | 64 | 69 | 444 | −264 | 203 | 315 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | −40 | 0 | −100 | 140 | −57 | −83 |
| Skatt | 0 | 25 | 19 | 105 | 0 | 32 | 55 |
| Årets resultat | −227 | −1 | 50 | 239 | −124 | 114 | 177 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 518 | 861 | 879 | 72 | 91 | 496 | 709 |
| Kortfristiga fordringar | 426 | 357 | 455 | 1 686 | 580 | 721 | 719 |
| Kassa och bank | 20 | 267 | 117 | 363 | 112 | 440 | 367 |
| Omsättningstillgångar | 446 | 624 | 572 | 2 050 | 692 | 1 161 | 1 086 |
| Summa tillgångar | 964 | 1 485 | 1 451 | 2 122 | 784 | 1 658 | 1 795 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 179 | 181 | 256 | 117 | 241 | 127 | 164 |
| Eget kapital | 52 | 280 | 406 | 456 | 217 | 341 | 441 |
| Justerat eget kapital | 52 | 391 | 485 | 535 | 217 | 452 | 507 |
| Obeskattade reserver | 0 | 140 | 100 | 100 | 0 | 140 | 83 |
| Långfristiga skulder | 506 | 600 | 669 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 406 | 465 | 276 | 1 566 | 567 | 1 177 | 1 271 |
| Summa eget kapital och skulder | 964 | 1 485 | 1 451 | 2 122 | 784 | 1 658 | 1 795 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger STHLM Byggnads och Miljö AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -9,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 5,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Södertälje.
Bolaget bedriver verksamhet inom bygg, kakel, måleri, el och vvs samt därmed förenlig verksamhet. Bedriver även entreprenadverksamhet som grävarbeten, snöröjning. Utför mark- och dräneringsarbeten. Import och export av entreprenadmaskiner och byggmaterial.
Styrelse & ledning
- Cathrin Dahlhjelm (f. 1943) Styrelseledamot
- Tommy Intveld (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Box 62, 151 28, Enhörna Besök: Box 62, Enhörna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-55019121 |