Aktiebolag Stockholm
Sthlm Botox & Fillers AB
40 sökningar
736 tkr
−21,5 %-0,1 %
−13,5 p.e.80,1 %
+19,6 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 736 | 938 | 454 | 202 |
| Rörelseresultat | −1 | 125 | 107 | 9 |
| Årets resultat | −1 | 99 | 98 | 4 |
| Eget kapital | 226 | 227 | 127 | 29 |
| Balansomslutning | 282 | 375 | 176 | 42 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 736 | 938 | 454 | 202 |
| Personalkostnader | 344 | 248 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 21 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 352 | 511 | 93 | 57 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 | −33 | −254 | −136 |
| Rörelseresultat | −1 | 125 | 107 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 125 | 107 | 9 |
| Skatt | 0 | 26 | 9 | 5 |
| Årets resultat | −1 | 99 | 98 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 63 | 77 | 35 | 0 |
| Varulager | 49 | 58 | 76 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 170 | 240 | 61 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 219 | 298 | 141 | 42 |
| Summa tillgångar | 282 | 375 | 176 | 42 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 202 | 103 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 226 | 227 | 127 | 29 |
| Justerat eget kapital | 226 | 227 | 127 | 29 |
| Långfristiga skulder | −105 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 161 | 148 | 49 | 13 |
| Summa eget kapital och skulder | 282 | 375 | 176 | 42 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sthlm Botox & Fillers AB över mittlinjen sett till omsättning, med 736 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -0,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 80,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamheten grundar sig på estetiska behandlingar, bland annat i form av injektionsbehandlingar, trådlyft och hudvård. Förebyggande hälso och friskvård och därtill liknande hälsofrämjande verksamhet. Även viss värdepappershantering och med det tillhörande samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lotta Hylander (f. 1971) Verkställande direktör
- Lotta Hylander (f. 1971) Styrelseledamot
- Jonas Fornstedt (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Jonas Fornstedt (f. 1971) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Jösseforsvägen 6, 122 47, Enskede Besök: Jösseforsvägen 6, Enskede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |