Aktiebolag Stockholm
Stevali Production AB
127 sökningar
Omsättning 2025
282 tkr
−33,5 %Rörelsemarginal
-18,1 %
−24,0 p.e.Soliditet
85,7 %
−2,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 282 | 424 | 553 | 773 | 1 601 |
| Rörelseresultat | −51 | 25 | 46 | 260 | 204 |
| Årets resultat | −2 | 8 | 42 | 197 | 163 |
| Eget kapital | 755 | 757 | 750 | 907 | 911 |
| Balansomslutning | 1 048 | 1 076 | 1 120 | 1 411 | 1 647 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 282 | 424 | 553 | 773 | 1 601 |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 119 | 94 | 104 | 121 |
| Övriga rörelseposter, netto | −246 | −279 | −412 | −408 | −1 275 |
| Rörelseresultat | −51 | 25 | 46 | 260 | 204 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 10 | 5 | 3 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 16 | 40 | 257 | 182 |
| Bokslutsdispositioner | 61 | −5 | 15 | −7 | 26 |
| Skatt | 4 | 4 | 13 | 53 | 45 |
| Årets resultat | −2 | 8 | 42 | 197 | 163 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 415 | 415 | 416 | 416 | 416 |
| Varulager | 469 | 589 | 647 | 837 | 859 |
| Kortfristiga fordringar | 164 | 67 | 40 | 95 | 311 |
| Kassa och bank | 0 | 5 | 17 | 63 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 633 | 661 | 704 | 995 | 1 231 |
| Summa tillgångar | 1 048 | 1 076 | 1 120 | 1 411 | 1 647 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 657 | 649 | 608 | 610 | 648 |
| Eget kapital | 755 | 757 | 750 | 907 | 911 |
| Justerat eget kapital | 898 | 948 | 937 | 1 106 | 1 105 |
| Obeskattade reserver | 180 | 241 | 236 | 251 | 244 |
| Långfristiga skulder | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 78 | 134 | 253 | 492 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 048 | 1 076 | 1 120 | 1 411 | 1 647 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Stevali Production AB omsatte 282 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -18,1 procent, och soliditeten var hög — 85,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 33 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra produktion av trycksaker och webb med därtill hörande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Stefan Lindström (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Eliq Maranik (f. 1981) Styrelseledamot
- Jan Erik Fiske (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-10-23 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Visionsvägen 13, 393 60, Kalmar Besök: Visionsvägen 13, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-2428888 |