starkabolag.se

Aktiebolag Kalmar

Sternemo Bygg AB

117 sökningar

Omsättning 2025

530 tkr

−73,3 %
Rörelsemarginal

-24,5 %

−35,1 p.e.
Soliditet

20,1 %

−5,3 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning5301 9833 8673 5093 030
Rörelseresultat−130210−255110−419
Årets resultat−41165−16105−127
Eget kapital316356191207102
Balansomslutning1 5691 4021 559840947
Anställda01322
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning5301 9833 8673 5093 030
Personalkostnader13141 8701 1651 219
Av- och nedskrivningar25319613794101
Övriga externa kostnader623933963779711
Övriga rörelseposter, netto217−330−1 152−1 361−1 418
Rörelseresultat−130210−255110−419
Ränteintäkter1110——
Räntekostnader37432157
Resultat efter finansiella poster−166168−266105−427
Koncernbidrag12502500300
Skatt02000
Årets resultat−41165−16105−127

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar958585998259340
Varulager25431472933
Kortfristiga fordringar357786514241567
Kassa och bank0003116
Omsättningstillgångar611817561582607
Summa tillgångar1 5691 4021 559840947
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat25791107214
Eget kapital316356191207102
Justerat eget kapital316356191207102
Långfristiga skulder26525041800
Kortfristiga skulder988796950633845
Summa eget kapital och skulder1 5691 4021 559840947
Ställda säkerheter1 2989591 087500500
Ansvarsförbindelser115115115115115

Verksamhet

Sternemo Bygg AB omsatte 530 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -24,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 20,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 73 procent. Sätet finns i Kalmar.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva handel och förvaltning av fastigheter, byggnadsfirma samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Sternemo Bygg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sternemo Bygg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sternemo Bygg AB (556788-9695)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder Sternemo Bygg AB (556788-9695)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2009-09-14
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Slakmörestrand 610, 395 95, Rockneby
Besök: Slakmörestrand 610, Rockneby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad