Aktiebolag Timrå 89 sökningar
Stenstans Plattsättning AB
Golv- och väggbeläggningsarbeten
4,4 mkr
+154,8 %22,8 %
+15,7 p.e.45,2 %
−7,6 p.e.4
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 449 | 1 746 | 1 613 | 1 442 | 958 | 1 118 | 1 670 | 904 |
| Rörelseresultat | 1 015 | 125 | −153 | 172 | −21 | 94 | 10 | 9 |
| Årets resultat | 798 | 103 | −97 | 74 | −28 | 66 | −1 | 2 |
| Eget kapital | 946 | 249 | 143 | 240 | 167 | 195 | 128 | 129 |
| Balansomslutning | 2 092 | 471 | 546 | 750 | 249 | 265 | 252 | 308 |
| Anställda | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 449 | 1 746 | 1 613 | 1 442 | 958 | 1 118 | 1 670 | 904 |
| Personalkostnader | 815 | 441 | 423 | 366 | 385 | 345 | 363 | 334 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 33 | 33 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 301 | 646 | 341 | 275 | 250 | 288 | 304 | 225 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 286 | −501 | −969 | −621 | −344 | −391 | −993 | −336 |
| Rörelseresultat | 1 015 | 125 | −153 | 172 | −21 | 94 | 10 | 9 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 10 | 15 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 009 | 115 | −167 | 169 | −21 | 94 | 10 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 70 | −70 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 211 | 12 | 0 | 25 | 7 | 28 | 11 | 7 |
| Årets resultat | 798 | 103 | −97 | 74 | −28 | 66 | −1 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 643 | 187 | 219 | 252 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 684 | 129 | 77 | 279 | 137 | 50 | 106 | 253 |
| Kassa och bank | 765 | 155 | 250 | 219 | 111 | 215 | 146 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 1 449 | 284 | 326 | 498 | 249 | 265 | 252 | 308 |
| Summa tillgångar | 2 092 | 471 | 546 | 750 | 249 | 265 | 252 | 308 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 98 | 96 | 190 | 116 | 145 | 79 | 79 | 77 |
| Eget kapital | 946 | 249 | 143 | 240 | 167 | 195 | 128 | 129 |
| Justerat eget kapital | 946 | 249 | 143 | 296 | 167 | 195 | 128 | 129 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 230 | 57 | 57 | 134 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 916 | 165 | 346 | 306 | 82 | 70 | 124 | 179 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 092 | 471 | 546 | 750 | 249 | 265 | 252 | 308 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 475 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stenstans Plattsättning AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 45,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 155 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Timrå.
Aktiebolaget ska bedriva reparation av våtutrymmen. Uthyrning av husvagn samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jonas Bergdahl Strand (f. 1985) Styrelseledamot
- Sara Wikström (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-30 |
|---|---|
| Adress | Valknytsvägen 49, 856 51, Sundsvall Besök: Valknyttsvägen 49, Sundsvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |