Aktiebolag Strängnäs
Stenings Holding AB
114 sökningar
Omsättning 2025
565 tkr
−0,2 %Rörelsemarginal
38,8 %
−72,0 p.e.Soliditet
28,8 %
−2,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 565 | 566 | 554 | 554 | 384 |
| Rörelseresultat | 219 | 627 | 167 | 160 | 168 |
| Årets resultat | 10 | 303 | 496 | 619 | 688 |
| Eget kapital | 2 007 | 2 297 | 1 994 | 1 798 | 1 478 |
| Balansomslutning | 6 971 | 7 472 | 7 435 | 7 091 | 7 948 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 565 | 566 | 554 | 554 | 384 |
| Av- och nedskrivningar | 227 | 227 | 291 | 244 | 78 |
| Övriga externa kostnader | 127 | 122 | 113 | 166 | 181 |
| Övriga rörelseposter, netto | 8 | 410 | 17 | 16 | 43 |
| Rörelseresultat | 219 | 627 | 167 | 160 | 168 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 206 | 274 | 272 | 137 | 79 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | 354 | 496 | 623 | 688 |
| Skatt | 3 | 51 | 0 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 10 | 303 | 496 | 619 | 688 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 045 | 5 272 | 5 740 | 6 068 | 5 929 |
| Kortfristiga fordringar | 1 712 | 1 814 | 1 232 | 678 | 771 |
| Kassa och bank | 214 | 386 | 463 | 345 | 1 248 |
| Omsättningstillgångar | 1 925 | 2 200 | 1 696 | 1 023 | 2 019 |
| Summa tillgångar | 6 971 | 7 472 | 7 435 | 7 091 | 7 948 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 897 | 1 894 | 1 398 | 1 079 | 690 |
| Eget kapital | 2 007 | 2 297 | 1 994 | 1 798 | 1 478 |
| Justerat eget kapital | 2 007 | 2 297 | 1 994 | 1 798 | 1 478 |
| Långfristiga skulder | 4 515 | 4 695 | 4 875 | 5 100 | 119 |
| Kortfristiga skulder | 449 | 480 | 566 | 193 | 6 351 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 971 | 7 472 | 7 435 | 7 091 | 7 948 |
| Ställda säkerheter | 6 370 | 6 370 | 6 370 | 6 370 | 6 970 |
Verksamhet
Stenings Holding AB omsatte 565 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 38,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 28,8 procent får betecknas som god. Sätet finns i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom inklusive värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torbjörn Stening (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Erik Stening (f. 1964) Styrelseledamot
- Mathias Stening (f. 1993) Styrelsesuppleant
- Annalena Stening (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anne Eriksson (f. 1971) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Stenings Holding AB (556413-1943) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-12-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Zabergsvägen 2, 645 91, Strängnäs Besök: Zabergsvägen 2, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0152-70162 |