Aktiebolag Stockholm
Stenhus Vaggeryd Fastighets AB
51 sökningar
4,4 mkr
−11,3 %5,8 %
−10,5 p.e.0,2 %
+0,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 400 | 4 960 | 5 107 | 3 132 |
| Rörelseresultat | 254 | 809 | 1 828 | 86 |
| Årets resultat | −1 066 | −675 | 260 | −709 |
| Eget kapital | 49 | 15 | 326 | 66 |
| Balansomslutning | 21 048 | 20 333 | 23 318 | 22 732 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 400 | 4 960 | 5 107 | 3 132 |
| Av- och nedskrivningar | 769 | 744 | 728 | 433 |
| Övriga externa kostnader | 3 377 | 576 | 510 | 2 615 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −2 831 | −2 041 | — |
| Rörelseresultat | 254 | 809 | 1 828 | 86 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — |
| Räntekostnader | 1 291 | 1 429 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 037 | −620 | 514 | −709 |
| Skatt | 29 | 56 | 254 | 0 |
| Årets resultat | −1 066 | −675 | 260 | −709 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 994 | 19 497 | 19 915 | 20 643 |
| Kortfristiga fordringar | 2 054 | 836 | 1 406 | 664 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 1 997 | 1 425 |
| Omsättningstillgångar | 2 054 | 836 | 3 403 | 2 089 |
| Summa tillgångar | 21 048 | 20 333 | 23 318 | 22 732 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −10 | 301 | 41 | 0 |
| Eget kapital | 49 | 15 | 326 | 66 |
| Justerat eget kapital | 49 | 15 | 326 | 66 |
| Långfristiga skulder | 3 397 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 17 602 | 20 318 | 22 992 | 22 666 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 048 | 20 333 | 23 318 | 22 732 |
| Ställda säkerheter | 20 400 | 20 400 | 20 400 | 20 400 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenhus Vaggeryd Fastighets AB 4,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 0,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Sätet finns i Stockholm.
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ilias Georgiadis (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Linda Strauss (f. 1975) Styrelseledamot
- Tomas Georgiadis (f. 1976) Styrelseledamot
- Mikael Nicander (f. 1970) Styrelseledamot
- Sebastian Månsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stenhus DB HoldCo 2 AB (559415-0616) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) (559269-9507) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Årstaängsvägen 17C, 1 vån, 117 43, Stockholm Besök: Årstaängsvägen 17 C 1 Vån, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |