Aktiebolag Stockholm
Stenhus K7 AB
93 sökningar
Omsättning 2025
7 mkr
−6,8 %Rörelsemarginal
49,1 %
+59,0 p.e.Soliditet
38,3 %
−0,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 036 | 7 552 | 8 425 | 8 002 | 8 034 |
| Rörelseresultat | 3 454 | −746 | 3 115 | 2 225 | 1 984 |
| Årets resultat | −1 570 | −6 385 | −1 733 | −1 337 | −703 |
| Eget kapital | 49 341 | 50 910 | 57 295 | 59 029 | 47 795 |
| Balansomslutning | 128 905 | 130 325 | 136 784 | 140 391 | 127 987 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 036 | 7 552 | 8 425 | 8 002 | 8 034 |
| Av- och nedskrivningar | 1 267 | 5 507 | 2 839 | 2 106 | 1 578 |
| Övriga externa kostnader | 2 329 | 2 802 | 518 | 3 728 | 4 482 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −1 953 | 57 | — |
| Rörelseresultat | 3 454 | −746 | 3 115 | 2 225 | 1 984 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 4 611 | 5 183 | 1 | 647 | 1 081 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 153 | −5 928 | −1 126 | −951 | 1 074 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 857 |
| Skatt | 416 | 456 | 608 | 386 | −79 |
| Årets resultat | −1 570 | −6 385 | −1 733 | −1 337 | −703 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 114 000 | 114 000 | 118 878 | 124 301 | 111 941 |
| Kortfristiga fordringar | 14 846 | 16 266 | 14 923 | 14 909 | 16 046 |
| Kassa och bank | 59 | 59 | 2 983 | 1 181 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 14 905 | 16 325 | 17 906 | 16 090 | 16 046 |
| Summa tillgångar | 128 905 | 130 325 | 136 784 | 140 391 | 127 987 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −8 368 | −1 984 | −251 | 1 087 | 294 |
| Eget kapital | 49 341 | 50 910 | 57 295 | 59 029 | 47 795 |
| Justerat eget kapital | 49 341 | 50 910 | 57 295 | 59 029 | 47 795 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 339 |
| Långfristiga skulder | 55 039 | 59 | 59 | 0 | 64 673 |
| Kortfristiga skulder | 24 525 | 79 356 | 79 430 | 81 362 | 3 180 |
| Summa eget kapital och skulder | 128 905 | 130 325 | 136 784 | 140 391 | 127 987 |
| Ställda säkerheter | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 |
Verksamhet
Stenhus K7 AB omsatte 7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 49,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 38,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ilias Georgiadis (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Linda Strauss (f. 1975) Styrelseledamot
- Tomas Georgiadis (f. 1976) Styrelseledamot
- Mikael Nicander (f. 1970) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Sebastian Månsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stenhus DB HoldCo 2 AB (559415-0616) |
|---|---|
| Koncernmoder | Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) (559269-9507) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-07-07 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Årstaängsvägen 17C, 1 vån, 117 43, Stockholm Besök: Årstaängsvägen 17 C 1 Vån, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 033-290190 |