Aktiebolag Sotenäs Aktivt
Stenhugg i Khamn AB
20 sökningar
6 mkr
−73,0 %2,7 %
+1,3 p.e.32,0 %
+17,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 997 | 22 196 | 10 783 |
| Rörelseresultat | 164 | 309 | 193 |
| Årets resultat | 33 | 172 | 100 |
| Eget kapital | 330 | 297 | 125 |
| Balansomslutning | 1 031 | 1 986 | 6 683 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 997 | 22 196 | 10 783 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 45 | 6 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 802 | −21 842 | −10 584 |
| Rörelseresultat | 164 | 309 | 193 |
| Ränteintäkter | 21 | 22 | 0 |
| Räntekostnader | 143 | 115 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 216 | 126 |
| Skatt | 8 | 44 | 26 |
| Årets resultat | 33 | 172 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 493 | 5 568 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 0 | 221 |
| Kassa och bank | 1 014 | 1 493 | 894 |
| Omsättningstillgångar | 1 031 | 1 986 | 6 683 |
| Summa tillgångar | 1 031 | 1 986 | 6 683 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 272 | 100 | 0 |
| Eget kapital | 330 | 297 | 125 |
| Justerat eget kapital | 330 | 297 | 125 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 6 500 |
| Kortfristiga skulder | 701 | 1 689 | 58 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 031 | 1 986 | 6 683 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 707 granskade bolag ligger Stenhugg i Khamn AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 32,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 73 procent. Bolaget hör hemma i Sotenäs.
Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av motorfordon och transportfordon. Förmedling av motorfordon samt båtar. managementkonsulttjänster, förvaltning av fast egendom, handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Christopher Malmgren (f. 1990) Styrelseledamot
- Jesper Munk (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Fredrik Niklasson Söderving (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110) |
| Adress | Skree Berg 29, 455 93, Munkedal Besök: Skree Berg 29, Munkedal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |