Aktiebolag Linköping
Stenholmen Gårdshotell AB
87 sökningar
Omsättning 2025
2,7 mkr
+3,5 %Rörelsemarginal
3,6 %
+4,4 p.e.Soliditet
15,0 %
+7,0 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 688 | 2 596 | 2 171 | 2 377 | 2 438 |
| Rörelseresultat | 96 | −21 | −80 | −127 | 3 |
| Årets resultat | 57 | −44 | −13 | 32 | 9 |
| Eget kapital | 108 | 50 | 94 | 107 | 76 |
| Balansomslutning | 719 | 623 | 292 | 688 | 1 107 |
| Anställda | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 688 | 2 596 | 2 171 | 2 377 | 2 438 |
| Personalkostnader | 685 | 322 | 2 | 278 | 186 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 22 | 102 | 164 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 1 592 | 1 822 | 1 744 | 1 500 | 1 833 |
| Övriga rörelseposter, netto | −286 | −451 | −403 | −562 | −233 |
| Rörelseresultat | 96 | −21 | −80 | −127 | 3 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 23 | 23 | 26 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | 74 | −44 | −103 | −153 | −24 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 90 | 185 | 35 |
| Skatt | 17 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 57 | −44 | −13 | 32 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 234 | 263 | 79 | 220 | 460 |
| Varulager | 13 | 10 | 18 | 28 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 102 | 183 | 436 | 156 |
| Kassa och bank | 389 | 248 | 12 | 4 | 453 |
| Omsättningstillgångar | 485 | 360 | 212 | 467 | 646 |
| Summa tillgångar | 719 | 623 | 292 | 688 | 1 107 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 44 | 57 | 25 | 17 |
| Eget kapital | 108 | 50 | 94 | 107 | 76 |
| Justerat eget kapital | 108 | 50 | 94 | 107 | 76 |
| Långfristiga skulder | 350 | 422 | 110 | 467 | 550 |
| Kortfristiga skulder | 261 | 151 | 88 | 114 | 481 |
| Summa eget kapital och skulder | 719 | 623 | 292 | 688 | 1 107 |
| Ställda säkerheter | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenholmen Gårdshotell AB 2,7 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 4,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 15,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Linköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget skall bedriva hotell och restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Larsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Lars Mattsson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | Gerstorp Tjärarp 5, 585 99, Linköping Besök: Gerstorp Tjärarp 5, Linköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |