Aktiebolag Stockholm
Stendörren Librobäck 18:1 AB
104 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
+4,2 %Rörelsemarginal
73,8 %
+2,7 p.e.Soliditet
15,0 %
−0,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 192 | 3 062 | 2 869 | 2 596 | 2 549 |
| Rörelseresultat | 2 356 | 2 176 | 2 026 | 1 774 | 1 740 |
| Årets resultat | 320 | 250 | 211 | 250 | 250 |
| Eget kapital | 5 164 | 4 844 | 4 593 | 4 383 | 4 134 |
| Balansomslutning | 34 345 | 31 280 | 31 033 | 30 575 | 29 179 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 192 | 3 062 | 2 869 | 2 596 | 2 549 |
| Av- och nedskrivningar | 277 | 362 | 362 | 362 | 362 |
| Övriga externa kostnader | 559 | 570 | 481 | 460 | 447 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 46 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 2 356 | 2 176 | 2 026 | 1 774 | 1 740 |
| Ränteintäkter | 1 397 | 1 635 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 568 | 1 905 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 184 | 1 905 | 1 696 | 1 519 | 1 546 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 2 | −2 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −1 781 | −1 592 | −1 419 | −1 205 | −1 231 |
| Skatt | 83 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Årets resultat | 320 | 250 | 211 | 250 | 250 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 34 236 | 31 202 | 30 963 | 30 519 | 29 130 |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 69 | 60 | 45 | 49 |
| Kassa och bank | 17 | 9 | 10 | 11 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 108 | 78 | 70 | 56 | 49 |
| Summa tillgångar | 34 345 | 31 280 | 31 033 | 30 575 | 29 179 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 744 | 4 494 | 4 282 | 4 033 | 3 784 |
| Eget kapital | 5 164 | 4 844 | 4 593 | 4 383 | 4 134 |
| Justerat eget kapital | 5 164 | 4 844 | 4 595 | 4 383 | 4 134 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 634 | 550 | 486 | 421 | 356 |
| Långfristiga skulder | 27 377 | 24 843 | 24 893 | 24 790 | 23 590 |
| Kortfristiga skulder | 1 170 | 1 043 | 1 059 | 981 | 1 099 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 345 | 31 280 | 31 033 | 30 575 | 29 179 |
| Ställda säkerheter | 23 590 | 23 590 | 23 590 | 23 590 | 23 590 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stendörren Librobäck 18:1 AB 3,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 73,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 15,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Ranje (f. 1972) Styrelseledamot
- Per Henrik Karlsson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- John Larsson (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Stendörren Stockholm 1 AB (556942-1679) |
|---|---|
| Koncernmoder | MONTANA LUXEMBOURG HOLDING SARL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-07-21 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Linnégatan 87 B, 115 23, Stockholm Besök: Linnégatan 87 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-51833100 |