Aktiebolag Växjö
Stenbergs Fastigheter AB
31 sökningar
6,1 mkr
−15,7 %27,3 %
−4,2 p.e.14,9 %
+0,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 140 | 7 285 | 6 131 | 5 097 | 3 410 | 2 744 |
| Rörelseresultat | 1 678 | 2 298 | 2 322 | 2 510 | 610 | 1 288 |
| Årets resultat | 553 | 476 | 866 | 1 151 | 133 | 516 |
| Eget kapital | 3 345 | 3 192 | 2 716 | 1 849 | 698 | 566 |
| Balansomslutning | 22 449 | 22 040 | 23 464 | 16 780 | 13 468 | 13 762 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 140 | 7 285 | 6 131 | 5 097 | 3 410 | 2 744 |
| Personalkostnader | 4 | 4 | 8 | 11 | 1 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 1 050 | 1 062 | 910 | 580 | 557 | 425 |
| Övriga externa kostnader | 3 389 | 3 881 | 3 121 | 2 009 | 2 235 | 1 030 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −40 | 230 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 678 | 2 298 | 2 322 | 2 510 | 610 | 1 288 |
| Ränteintäkter | 129 | 5 | 5 | — | — | — |
| Räntekostnader | 683 | 961 | 859 | 423 | 383 | 411 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 124 | 1 342 | 1 469 | 2 087 | 227 | 877 |
| Bokslutsdispositioner | −435 | −729 | −372 | −634 | −55 | −220 |
| Skatt | 136 | 137 | 230 | 302 | 39 | 141 |
| Årets resultat | 553 | 476 | 866 | 1 151 | 133 | 516 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 895 | 17 944 | 18 920 | 13 776 | 13 019 | 12 350 |
| Kortfristiga fordringar | 612 | 620 | 2 288 | 357 | 127 | 306 |
| Kassa och bank | 4 942 | 3 476 | 2 256 | 2 647 | 322 | 1 105 |
| Omsättningstillgångar | 5 555 | 4 096 | 4 544 | 3 004 | 450 | 1 411 |
| Summa tillgångar | 22 449 | 22 040 | 23 464 | 16 780 | 13 468 | 13 762 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 742 | 2 666 | 1 800 | 648 | 515 | 0 |
| Eget kapital | 3 345 | 3 192 | 2 716 | 1 849 | 698 | 566 |
| Justerat eget kapital | 5 286 | 4 787 | 3 733 | 2 571 | 916 | 741 |
| Obeskattade reserver | 2 445 | 2 009 | 1 281 | 909 | 275 | 220 |
| Långfristiga skulder | 13 083 | 14 210 | 15 440 | 11 020 | 9 600 | 10 440 |
| Kortfristiga skulder | 3 576 | 2 629 | 4 027 | 3 002 | 2 895 | 2 536 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 449 | 22 040 | 23 464 | 16 780 | 13 468 | 13 762 |
| Ställda säkerheter | 17 495 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Stenbergs Fastigheter AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 27,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 14,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Bolaget hör hemma i Växjö.
Bolaget ska bedriva handel med fastigheter, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Martin Stenberg (f. 1976) Styrelseledamot
- Marie Bauge (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-03 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Billa Carlstorpet, 355 75, Åryd Besök: Billa Carlstorpet, Åryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |