Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Sten och Marmor i Linköping AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Sten och Marmor i Linköping AB ökade omsättningen med 27 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 041 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 15,1 procent, mot branschmedianens 4,8 procent.
Soliditeten ligger på 43,4 procent — branschens median är 45,6 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 328 | 932 | 65 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 300 | 924 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,2 % | 215 | 1 041 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 129 | 1 041 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,6 % | 218 | 1 041 | 79 % |
| Soliditet | 43,4 % | 563 | 1 040 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 998 tkr | 430 | 1 041 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 181 | 1 041 | 83 % |
| Nettoomsättning | 17 979 tkr | 442 | 1 041 | 58 % |
| Rörelseresultat | 2 714 tkr | 198 | 1 041 | 81 % |
| Antal anställda | 9 | 433 | 1 041 | 58 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 134 | 3 024 | 63 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 1 392 | 2 987 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,2 % | 420 | 3 348 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 561 | 3 343 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,6 % | 666 | 3 348 | 80 % |
| Soliditet | 43,4 % | 1 825 | 3 345 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 998 tkr | 1 505 | 3 348 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 740 | 3 348 | 78 % |
| Nettoomsättning | 17 979 tkr | 1 511 | 3 348 | 55 % |
| Rörelseresultat | 2 714 tkr | 862 | 3 348 | 74 % |
| Antal anställda | 9 | 1 404 | 3 348 | 58 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 30 768 | 78 286 | 61 % | |
| Värdeförändring | +15,0 % | 33 212 | 77 169 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +27,2 % | 11 146 | 87 562 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 14 993 | 87 475 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,6 % | 18 973 | 87 581 | 78 % |
| Soliditet | 43,4 % | 47 058 | 87 381 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 998 tkr | 40 848 | 87 582 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 19 832 | 87 582 | 77 % |
| Nettoomsättning | 17 979 tkr | 40 773 | 87 582 | 53 % |
| Rörelseresultat | 2 714 tkr | 22 460 | 87 582 | 74 % |
| Antal anställda | 9 | 37 396 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .