Aktiebolag Skellefteå
Steli Restaurang i Skellefteå AB
20 sökningar
9,9 mkr
+3,2 %1,5 %
−5,7 p.e.50,4 %
−7,9 p.e.10
−41,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 858 | 9 556 | 8 915 | 6 914 |
| Rörelseresultat | 145 | 689 | 466 | 1 501 |
| Årets resultat | 0 | 522 | 624 | 833 |
| Eget kapital | 1 398 | 1 608 | 1 287 | 858 |
| Balansomslutning | 2 774 | 2 760 | 2 862 | 3 238 |
| Anställda | 10 | 17 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 858 | 9 556 | 8 915 | 6 914 |
| Personalkostnader | 4 384 | 3 479 | 3 460 | 1 974 |
| Av- och nedskrivningar | 165 | 165 | 165 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 1 999 | 1 949 | 1 792 | 1 189 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 165 | −3 274 | −3 032 | −2 222 |
| Rörelseresultat | 145 | 689 | 466 | 1 501 |
| Räntekostnader | 3 | 15 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 143 | 674 | 465 | 1 495 |
| Bokslutsdispositioner | 26 | 18 | 360 | −443 |
| Koncernbidrag | −140 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 29 | 170 | 201 | 220 |
| Årets resultat | 0 | 522 | 624 | 833 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 508 | 468 | 633 | 799 |
| Varulager | 91 | 117 | 110 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 587 | 310 | 220 | 274 |
| Kassa och bank | 1 588 | 1 865 | 1 899 | 2 049 |
| Omsättningstillgångar | 2 266 | 2 292 | 2 229 | 2 440 |
| Summa tillgångar | 2 774 | 2 760 | 2 862 | 3 238 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 373 | 1 061 | 638 | 0 |
| Eget kapital | 1 398 | 1 608 | 1 287 | 858 |
| Justerat eget kapital | 1 429 | 1 660 | 1 353 | 1 209 |
| Obeskattade reserver | 39 | 65 | 83 | 442 |
| Kortfristiga skulder | 1 337 | 1 087 | 1 492 | 1 938 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 774 | 2 760 | 2 862 | 3 238 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Steli Restaurang i Skellefteå AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 9,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,5 procent, och soliditeten var hög — 50,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Skellefteå.
Bolaget ska bedriva café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sara Lindquist (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Isabella Stegermark (f. 1987) Styrelseledamot
- Kajsa Tegelind (f. 1991) Styrelseledamot
- Erik Morén (f. 1973) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Steli Restaurang i Skellefteå AB (559332-5524) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-31 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Nygatan 50, 931 31, Skellefteå Besök: Nygatan 50, Skellefteå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |