Aktiebolag Borlänge
Stelar AB
19 sökningar
Omsättning 2025
464 tkr
+14,3 %Rörelsemarginal
53,0 %
+5,0 p.e.Soliditet
84,8 %
+3,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 464 | 406 | 326 |
| Rörelseresultat | 246 | 195 | 273 |
| Årets resultat | 188 | 110 | 165 |
| Eget kapital | 258 | 220 | 190 |
| Balansomslutning | 412 | 384 | 315 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 464 | 406 | 326 |
| Personalkostnader | 90 | 81 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 120 | 129 | 36 |
| Rörelseresultat | 246 | 195 | 273 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 246 | 195 | 273 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −50 | −65 |
| Skatt | 58 | 35 | 43 |
| Årets resultat | 188 | 110 | 165 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 25 | 46 | 118 |
| Kassa och bank | 387 | 338 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 412 | 384 | 315 |
| Summa tillgångar | 412 | 384 | 315 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 45 | 85 | 0 |
| Eget kapital | 258 | 220 | 190 |
| Justerat eget kapital | 349 | 311 | 242 |
| Obeskattade reserver | 115 | 115 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 49 | 60 |
| Summa eget kapital och skulder | 412 | 384 | 315 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stelar AB 464 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 664 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 53,0 procent, och soliditeten var hög — 84,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Borlänge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom energiteknik.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Larsson (f. 1960) Styrelseledamot
- Niklas Linna Larsson (f. 1995) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Gunnesgatan 3 C, 784 45, Borlänge Besök: Gunnesgatan 3 C, Borlänge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |