Aktiebolag Mölndal
Stefan Lindberg Prosport AB
149 sökningar
Omsättning 2024
14 tkr
Rörelsemarginal
-2050,0 %
Soliditet
5,2 %
−7,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 | 1 | 444 | 1 783 | 0 | 0 | 1 004 |
| Rörelseresultat | −287 | −327 | 150 | −267 | −582 | 774 | −32 |
| Årets resultat | −301 | 233 | 88 | −20 | −2 142 | 379 | −183 |
| Eget kapital | 194 | 495 | 262 | 174 | 157 | 498 | 120 |
| Balansomslutning | 3 720 | 4 017 | 3 727 | 3 666 | 3 703 | 5 280 | 5 452 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 1 | 444 | 1 783 | 0 | 0 | 1 004 |
| Personalkostnader | 0 | 9 | 0 | 0 | 281 | 0 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 68 | 68 | 68 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 199 | 140 | 188 | 449 | 336 | 114 | 54 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | −111 | −38 | −1 533 | — | — | −975 |
| Rörelseresultat | −287 | −327 | 150 | −267 | −582 | 774 | −32 |
| Ränteintäkter | 33 | 34 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 6 | 21 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −301 | 296 | 88 | −20 | −2 129 | 500 | −183 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −121 | 0 |
| Skatt | 0 | 64 | 0 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −301 | 233 | 88 | −20 | −2 142 | 379 | −183 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 695 | 2 736 | 2 136 | 2 250 | 1 784 | 2 813 | 3 086 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 531 | 1 531 | 1 578 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 114 | 6 | 0 | 370 | 587 | 620 |
| Kassa och bank | 1 017 | 1 167 | 1 585 | 1 416 | 18 | 350 | 168 |
| Omsättningstillgångar | 1 025 | 1 281 | 1 591 | 1 416 | 1 919 | 2 468 | 2 366 |
| Summa tillgångar | 3 720 | 4 017 | 3 727 | 3 666 | 3 703 | 5 280 | 5 452 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 375 | 142 | 54 | 74 | 379 | −1 | 183 |
| Eget kapital | 194 | 495 | 262 | 174 | 157 | 498 | 120 |
| Justerat eget kapital | 194 | 495 | 262 | 174 | 157 | 498 | 120 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 | 48 | 41 | 21 | 1 028 | 1 720 |
| Kortfristiga skulder | 3 526 | 3 514 | 3 417 | 3 451 | 3 525 | 3 754 | 3 612 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 720 | 4 017 | 3 727 | 3 666 | 3 703 | 5 280 | 5 452 |
| Ansvarsförbindelser | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 721 granskade bolag ligger Stefan Lindberg Prosport AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 14 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2050,0 procent, och soliditeten var låg — 5,2 procent. Bolaget hör hemma i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom'STCC/BTCC (super alt. British Touring Car Championship) eller likvärdigt, marknads- föring samt mentorsarbete inom racing, äga och förvalta värde- papper samt fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Lindberg (f. 1954) Styrelseledamot
- Caroline Westergaard (f. 1986) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Stefan Lindberg Prosport AB (556250-0529) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190) |
| Adress | Möbelgatan 11, 431 33, Mölndal Besök: Möbelgatan 11, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-879335 |