Aktiebolag Stockholm
Steens uthyrning AB
39 sökningar
2,6 mkr
+8,4 %9,0 %
−3,4 p.e.83,9 %
+0,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 586 | 2 385 | 2 819 | 2 487 | 1 525 | 1 167 |
| Rörelseresultat | 234 | 298 | 225 | 174 | 240 | 38 |
| Årets resultat | 197 | 250 | 177 | 172 | 239 | 38 |
| Eget kapital | 1 112 | 915 | 676 | 499 | 327 | 88 |
| Balansomslutning | 1 326 | 1 098 | 738 | 715 | 636 | 397 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 586 | 2 385 | 2 819 | 2 487 | 1 525 | 1 167 |
| Personalkostnader | 654 | 556 | 481 | 557 | 274 | 163 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 4 | 5 | 7 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 1 040 | 976 | 1 176 | 942 | 731 | 777 |
| Övriga rörelseposter, netto | −655 | −552 | −933 | −809 | −273 | −181 |
| Rörelseresultat | 234 | 298 | 225 | 174 | 240 | 38 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 233 | 296 | 223 | 172 | 239 | 38 |
| Skatt | 36 | 46 | 46 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 197 | 250 | 177 | 172 | 239 | 38 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 14 | 17 | 21 | 26 | 33 |
| Varulager | 968 | 811 | 646 | 522 | 402 | 309 |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 147 | 54 | 64 | 120 | 17 |
| Kassa och bank | 200 | 126 | 21 | 108 | 88 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 1 315 | 1 085 | 721 | 694 | 610 | 364 |
| Summa tillgångar | 1 326 | 1 098 | 738 | 715 | 636 | 397 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 865 | 615 | 449 | 277 | 38 | 38 |
| Eget kapital | 1 112 | 915 | 676 | 499 | 327 | 88 |
| Justerat eget kapital | 1 112 | 915 | 676 | 499 | 327 | 88 |
| Långfristiga skulder | −60 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 274 | 178 | 57 | 211 | 304 | 304 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 326 | 1 098 | 738 | 715 | 636 | 397 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 194 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Steens uthyrning AB över mittlinjen sett till omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 83,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva uthyrning och försäljning av högtidskläder samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lexi Rebecka Enér (f. 1979) Verkställande direktör
- Diana Ahmady (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Lexi Rebecka Enér (f. 1979) Styrelseledamot
- Lars-Olow Kenneth Sten (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-06-04 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711) |
| Adress | Odengatan 106, 2tr, 113 22, Stockholm Besök: Odengatan 106 2tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |