Aktiebolag Trollhättan
Stavre/LKV AB
130 sökningar
Omsättning 2025
22,6 mkr
+325,9 %Rörelsemarginal
8,6 %
−36,3 p.e.Soliditet
9,6 %
−0,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 622 | 5 312 | 20 330 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 939 | 2 382 | 2 616 | −63 | −83 |
| Årets resultat | −39 | 274 | 627 | 179 | 267 |
| Eget kapital | 6 148 | 7 187 | 6 914 | 4 697 | 5 018 |
| Balansomslutning | 73 665 | 79 306 | 78 168 | 11 793 | 7 152 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 622 | 5 312 | 20 330 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 527 | 1 527 | 1 519 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 222 | 272 | 570 | 54 | 67 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 934 | −1 131 | −15 625 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 939 | 2 382 | 2 616 | −63 | −83 |
| Ränteintäkter | 21 | 129 | 42 | — | — |
| Räntekostnader | 2 262 | 2 821 | 2 088 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −301 | −311 | 570 | −65 | −83 |
| Bokslutsdispositioner | 262 | 678 | 238 | 298 | 431 |
| Skatt | 0 | 95 | 181 | 54 | 80 |
| Årets resultat | −39 | 274 | 627 | 179 | 267 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 66 477 | 75 371 | 69 538 | 9 064 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 256 | 389 | 714 | 2 728 | 3 753 |
| Kassa och bank | 6 932 | 3 546 | 7 916 | 1 | 3 249 |
| Omsättningstillgångar | 7 188 | 3 935 | 8 630 | 2 729 | 7 002 |
| Summa tillgångar | 73 665 | 79 306 | 78 168 | 11 793 | 7 152 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 087 | 6 813 | 6 187 | 4 418 | 4 651 |
| Eget kapital | 6 148 | 7 187 | 6 914 | 4 697 | 5 018 |
| Justerat eget kapital | 7 045 | 8 292 | 8 558 | 5 514 | 6 072 |
| Obeskattade reserver | 1 130 | 1 392 | 2 071 | 1 029 | 1 327 |
| Långfristiga skulder | 64 103 | 68 147 | 66 675 | 4 263 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 284 | 2 580 | 2 508 | 1 804 | 807 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 665 | 79 306 | 78 168 | 11 793 | 7 152 |
| Ställda säkerheter | 73 500 | 73 500 | 0 | 6 000 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 000 |
Verksamhet
Med 22,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Stavre/LKV AB till den övre fjärdedelen bland branschens 16 717 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,6 procent, och soliditeten var låg — 9,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 326 procent. Bolaget hör hemma i Trollhättan.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsentreprenad och fastighetsförvalt- ning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Claes-Göran Ingemar Johansson (f. 1951) Styrelseledamot
- Anders Lundqvist (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Gunnar Hjalmarsson (f. 1957) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Rödjan Åsaka, 461 95, Trollhättan Besök: Rödjan Åsaka, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6574422 |