Aktiebolag Vadstena 126 sökningar
Stavlösa Vind AB
Generering av elektricitet från förnybara energikällor
1,2 mkr
−14,9 %0,8 %
−27,3 p.e.60,0 %
−14,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 205 | 1 416 | 2 972 | 2 528 | 1 089 | 881 | 0 |
| Rörelseresultat | 10 | 399 | 1 532 | 752 | 88 | 349 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 237 | 912 | 597 | 70 | 275 | 0 |
| Eget kapital | 1 491 | 1 991 | 1 754 | 841 | 245 | 375 | 100 |
| Balansomslutning | 2 487 | 2 686 | 3 093 | 1 927 | 1 384 | 665 | 100 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 205 | 1 416 | 2 972 | 2 528 | 1 089 | 881 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 371 | 643 | 1 114 | 1 483 | 701 | 391 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −764 | −374 | −326 | −293 | −300 | −141 | — |
| Rörelseresultat | 10 | 399 | 1 532 | 752 | 88 | 349 | 0 |
| Räntekostnader | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 398 | 1 532 | 752 | 88 | 349 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −383 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 62 | 237 | 155 | 18 | 75 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 237 | 912 | 597 | 70 | 275 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 092 | 1 095 | 972 | 77 | 154 | 100 | 100 |
| Kassa och bank | 1 165 | 1 591 | 2 121 | 1 850 | 1 230 | 565 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 257 | 2 686 | 3 093 | 1 927 | 1 384 | 665 | 100 |
| Summa tillgångar | 2 487 | 2 686 | 3 093 | 1 927 | 1 384 | 665 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 391 | 1 654 | 742 | 144 | 75 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 491 | 1 991 | 1 754 | 841 | 245 | 375 | 100 |
| Justerat eget kapital | 1 875 | 2 375 | 2 058 | 841 | 245 | 375 | 100 |
| Obeskattade reserver | 483 | 483 | 383 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 513 | 212 | 956 | 1 086 | 1 139 | 290 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 487 | 2 686 | 3 093 | 1 927 | 1 384 | 665 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 642 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stavlösa Vind AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 60,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Sätet finns i Vadstena.
Bolaget skall bedriva produktion av elkraft med vindkraftverk.
Styrelse & ledning
- Lars Öhman (f. 1953) Styrelseledamot
- Katarina Fristedt Öhman (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1991-11-19 |
|---|---|
| Adress | Stavlösa 117, 592 92, Vadstena Besök: Stavlösa 117, Vadstena |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0143-50013 |