starkabolag.se

Aktiebolag Mora

Stark Johansson AB

52 sökningar

Omsättning 2024

276 tkr

+10,0 %
Rörelsemarginal

11,6 %

+4,4 p.e.
Soliditet

43,8 %

+9,4 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning2762514079511 355
Rörelseresultat3218103−154241
Årets resultat−7287−100134
Eget kapital213219218131231
Balansomslutning5136355917131 165
Anställda00122
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning2762514079511 355
Personalkostnader00115672893
Av- och nedskrivningar127666
Övriga externa kostnader231227218261215
Övriga rörelseposter, netto——35−166—
Rörelseresultat3218103−154241
Räntekostnader1813161415
Resultat efter finansiella poster15487−167226
Bokslutsdispositioner−150068−56
Skatt620036
Årets resultat−7287−100134

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar341353331337343
Kortfristiga fordringar55257251265604
Kassa och bank117259111218
Omsättningstillgångar172282261377822
Summa tillgångar5136355917131 165
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat1701678118147
Eget kapital213219218131231
Justerat eget kapital225219218131284
Obeskattade reserver1500067
Långfristiga skulder90216181228346
Kortfristiga skulder195200192354521
Summa eget kapital och skulder5136355917131 165
Ställda säkerheter452325325325325

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte Stark Johansson AB 276 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 43,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Sätet finns i Mora.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva investering och uthyrning av fastigheter samt uthyrning av personal inom bygg, vård och säkerhet och investeringar i värdepapper.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Stark Johansson AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Stark Johansson AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Stark Johansson AB (559048-1395)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-01-21
Bransch Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Adress
vasaloppsvägen 1357d, 796 91, Älvdalen
Besök: Vasaloppsvägen 1357 D, Älvdalen
F-skattEj registrerad
MomsRegistrerad