Aktiebolag Hudiksvall
Stark Bilteknik AB
23 sökningar
2,7 mkr
+15,1 %6,5 %
+2,0 p.e.34,6 %
+14,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 699 | 2 345 | 1 705 |
| Rörelseresultat | 176 | 106 | 30 |
| Årets resultat | 132 | 78 | 17 |
| Eget kapital | 252 | 120 | 42 |
| Balansomslutning | 729 | 599 | 254 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 699 | 2 345 | 1 705 |
| Personalkostnader | 325 | 167 | 73 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 52 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 811 | 688 | 455 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 308 | −1 332 | −1 127 |
| Rörelseresultat | 176 | 106 | 30 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 8 | 8 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 168 | 98 | 22 |
| Skatt | 37 | 20 | 4 |
| Årets resultat | 132 | 78 | 17 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 285 | 275 | 148 |
| Kortfristiga fordringar | 157 | 110 | 33 |
| Kassa och bank | 287 | 214 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 323 | 106 |
| Summa tillgångar | 729 | 599 | 254 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 95 | 17 | 0 |
| Eget kapital | 252 | 120 | 42 |
| Justerat eget kapital | 252 | 120 | 42 |
| Långfristiga skulder | 70 | 95 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 407 | 384 | 212 |
| Summa eget kapital och skulder | 729 | 599 | 254 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 354 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stark Bilteknik AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,5 procent, och soliditeten var god — 34,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Hudiksvall.
Bilreparation, konsult uthyrning inom mark och entreprenad.
Styrelse & ledning
- Jan Stark (f. 1958) Styrelseledamot
- Caroline Stark (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-02-01 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Trädgårdsgatan 31a, 824 52, Hudiksvall Besök: Trädgårdsgatan 31 A, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |