Aktiebolag Höganäs
Starild AB
86 sökningar
Omsättning 2025
4,7 mkr
−23,3 %Rörelsemarginal
7,0 %
+12,6 p.e.Soliditet
55,3 %
+5,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 711 | 6 146 | 7 334 | 8 211 | 8 564 |
| Rörelseresultat | 329 | −344 | −238 | 1 189 | 1 116 |
| Årets resultat | 308 | −352 | −11 | 667 | 817 |
| Eget kapital | 2 350 | 2 042 | 2 394 | 2 405 | 1 738 |
| Balansomslutning | 4 247 | 4 128 | 4 387 | 4 861 | 4 033 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 711 | 6 146 | 7 334 | 8 211 | 8 564 |
| Personalkostnader | 619 | 1 057 | 1 192 | 1 083 | 1 534 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 12 | 15 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 1 259 | 1 795 | 2 000 | 1 637 | 1 493 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 498 | −3 632 | −4 368 | −4 287 | −4 409 |
| Rörelseresultat | 329 | −344 | −238 | 1 189 | 1 116 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 15 | 62 | 54 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | −352 | −300 | 1 134 | 1 044 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 289 | −289 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 179 | 227 |
| Årets resultat | 308 | −352 | −11 | 667 | 817 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 58 | 63 | 36 | 48 | 35 |
| Varulager | 2 405 | 2 574 | 2 465 | 2 617 | 1 870 |
| Kortfristiga fordringar | 1 252 | 692 | 886 | 1 442 | 811 |
| Kassa och bank | 532 | 799 | 1 000 | 754 | 1 318 |
| Omsättningstillgångar | 4 189 | 4 065 | 4 351 | 4 813 | 3 998 |
| Summa tillgångar | 4 247 | 4 128 | 4 387 | 4 861 | 4 033 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 922 | 2 274 | 2 285 | 1 618 | 801 |
| Eget kapital | 2 350 | 2 042 | 2 394 | 2 405 | 1 738 |
| Justerat eget kapital | 2 350 | 2 042 | 2 394 | 2 634 | 1 738 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 289 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 350 | 1 416 | 1 348 | 1 245 | 1 207 |
| Kortfristiga skulder | 547 | 670 | 645 | 922 | 1 088 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 247 | 4 128 | 4 387 | 4 861 | 4 033 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Starild AB 4,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 850 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 55,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Höganäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva grossist och butiksförsäljning av design- artiklar och vintillbehör samt vinutbildningar och därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Cumtell (f. 1970) Styrelseledamot
- Christina Nordin Cumtell (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Alexander Heggen (f. 1988) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-04-18 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499) |
| Adress | Smältaregatan 4, 263 39, Höganäs Besök: Smältaregatan 4, Höganäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |