Aktiebolag Stockholm
Stanzia AB
102 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
−4,9 %Rörelsemarginal
45,4 %
−0,8 p.e.Soliditet
78,9 %
+4,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 832 | 1 927 | 1 563 | 1 900 | 1 397 | 1 329 | 1 053 | 1 157 |
| Rörelseresultat | 832 | 890 | 578 | 1 001 | 552 | 634 | 350 | 305 |
| Årets resultat | 667 | 541 | 351 | 594 | 329 | 498 | 275 | 236 |
| Eget kapital | 3 501 | 2 834 | 2 293 | 1 943 | 1 349 | 1 020 | 522 | 448 |
| Balansomslutning | 4 435 | 3 813 | 3 017 | 2 518 | 1 740 | 1 283 | 616 | 517 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 832 | 1 927 | 1 563 | 1 900 | 1 397 | 1 329 | 1 053 | 1 157 |
| Personalkostnader | 935 | 900 | 899 | 842 | 808 | 694 | 651 | 728 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 136 | 85 | 57 | 37 | 76 | 52 | 100 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 75 | — | −16 |
| Rörelseresultat | 832 | 890 | 578 | 1 001 | 552 | 634 | 350 | 305 |
| Ränteintäkter | 7 | 36 | 20 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 840 | 926 | 598 | 1 001 | 552 | 634 | 350 | 304 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −238 | −153 | −250 | −138 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 173 | 147 | 94 | 157 | 85 | 136 | 75 | 67 |
| Årets resultat | 667 | 541 | 351 | 594 | 329 | 498 | 275 | 236 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 544 | 534 | 534 | 530 | 400 | 80 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 408 | 422 | 146 | 222 | 259 | 243 | 95 |
| Kassa och bank | 3 699 | 2 871 | 2 061 | 1 842 | 1 118 | 944 | 374 | 422 |
| Omsättningstillgångar | 3 891 | 3 279 | 2 483 | 1 988 | 1 340 | 1 203 | 616 | 517 |
| Summa tillgångar | 4 435 | 3 813 | 3 017 | 2 518 | 1 740 | 1 283 | 616 | 517 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 784 | 2 243 | 1 892 | 1 299 | 970 | 472 | 197 | 162 |
| Eget kapital | 3 501 | 2 834 | 2 293 | 1 943 | 1 349 | 1 020 | 522 | 448 |
| Justerat eget kapital | 4 120 | 3 453 | 2 723 | 2 251 | 1 459 | 1 020 | 522 | 448 |
| Obeskattade reserver | 779 | 779 | 541 | 388 | 138 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 155 | 200 | 183 | 187 | 253 | 263 | 94 | 69 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 435 | 3 813 | 3 017 | 2 518 | 1 740 | 1 283 | 616 | 517 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stanzia AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 45,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 78,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva ekonomi- och redovisningstjänster, human resources, lönehantering, outsourcing av ekonomitjänster samt konsulttjänster inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Sarah Olsson (f. 1961) Verkställande direktör
Styrelse
- Thomas Olsson (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Sarah Olsson (f. 1961) Styrelseledamot
- Pamela Olsson (f. 1991) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-09 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Telefonvägen 13, 4 tr, 126 37, Hägersten Besök: Telefonvägen 13 4 TR, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |