Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Stamuli AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Stamuli AB minskade omsättningen med 23 procent senaste året. Medianen bland branschens 996 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 2,8 procent, mot branschmedianens 9,1 procent.
Soliditeten ligger på 92,4 procent — branschens median är 49,7 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 | 931 | 94 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 761 | 922 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 902 | 996 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 746 | 996 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 804 | 996 | 19 % |
| Soliditet | 92,4 % | 14 | 995 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 482 tkr | 673 | 996 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 757 | 996 | 24 % |
| Nettoomsättning | 17 782 tkr | 429 | 996 | 57 % |
| Rörelseresultat | 497 tkr | 701 | 996 | 30 % |
| Antal anställda | 12 | 308 | 996 | 69 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 769 | 21 790 | 87 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 16 339 | 21 402 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 22 705 | 24 747 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 15 117 | 24 716 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 17 397 | 24 756 | 30 % |
| Soliditet | 92,4 % | 354 | 24 706 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 482 tkr | 16 095 | 24 757 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 15 825 | 24 757 | 36 % |
| Nettoomsättning | 17 782 tkr | 12 581 | 24 757 | 49 % |
| Rörelseresultat | 497 tkr | 14 605 | 24 757 | 41 % |
| Antal anställda | 12 | 9 376 | 24 757 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 889 | 78 296 | 90 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 60 308 | 77 179 | 22 % |
| Tillväxt i omsättning | −23,0 % | 81 000 | 87 570 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 55 525 | 87 488 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 63 805 | 87 590 | 27 % |
| Soliditet | 92,4 % | 1 053 | 87 388 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 482 tkr | 58 134 | 87 591 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 58 223 | 87 591 | 34 % |
| Nettoomsättning | 17 782 tkr | 41 067 | 87 591 | 53 % |
| Rörelseresultat | 497 tkr | 52 278 | 87 591 | 40 % |
| Antal anställda | 12 | 29 296 | 87 591 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .