Aktiebolag Munkedal
Stålråvaror Kjell Andersson AB
250 sökningar
Omsättning 2025
5,3 mkr
−44,4 %Rörelsemarginal
9,6 %
+2,6 p.e.Soliditet
97,0 %
+4,4 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 298 | 9 534 | 13 239 | 15 714 | 13 327 | 15 135 | 16 413 | 15 087 |
| Rörelseresultat | 506 | 660 | 692 | 1 861 | 1 012 | 260 | 318 | 1 081 |
| Årets resultat | 540 | 603 | 645 | 1 446 | 954 | 283 | 638 | 1 388 |
| Eget kapital | 11 348 | 11 808 | 11 206 | 10 561 | 9 114 | 8 160 | 7 877 | 7 409 |
| Balansomslutning | 11 698 | 12 750 | 12 323 | 12 674 | 10 364 | 10 041 | 10 700 | 10 392 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 298 | 9 534 | 13 239 | 15 714 | 13 327 | 15 135 | 16 413 | 15 087 |
| Personalkostnader | 472 | 843 | 859 | 853 | 865 | 803 | 810 | 430 |
| Av- och nedskrivningar | 106 | 237 | 244 | 180 | 140 | 115 | 93 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 269 | 1 010 | 983 | 1 296 | 1 689 | 1 857 | 1 556 | 1 304 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 945 | −6 784 | −10 461 | −11 524 | −9 621 | −12 100 | −13 636 | −12 233 |
| Rörelseresultat | 506 | 660 | 692 | 1 861 | 1 012 | 260 | 318 | 1 081 |
| Ränteintäkter | 175 | 99 | 12 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 679 | 757 | 702 | 1 871 | 1 016 | 265 | 319 | 1 074 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 102 | −49 | 200 | 96 | 500 | 709 |
| Skatt | 139 | 154 | 159 | 375 | 262 | 78 | 181 | 395 |
| Årets resultat | 540 | 603 | 645 | 1 446 | 954 | 283 | 638 | 1 388 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 237 | 591 | 830 | 572 | 403 | 325 | 440 | 235 |
| Varulager | 0 | 4 516 | 5 259 | 5 423 | 4 594 | 4 826 | 4 724 | 4 546 |
| Kortfristiga fordringar | 702 | 1 629 | 1 888 | 2 087 | 2 300 | 1 754 | 2 819 | 3 328 |
| Kassa och bank | 10 759 | 6 014 | 4 346 | 4 592 | 3 066 | 3 136 | 2 717 | 2 284 |
| Omsättningstillgångar | 11 461 | 12 160 | 11 492 | 12 102 | 9 961 | 9 716 | 10 260 | 10 158 |
| Summa tillgångar | 11 698 | 12 750 | 12 323 | 12 674 | 10 364 | 10 041 | 10 700 | 10 392 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 708 | 11 105 | 10 461 | 9 015 | 8 060 | 7 777 | 7 139 | 5 921 |
| Eget kapital | 11 348 | 11 808 | 11 206 | 10 561 | 9 114 | 8 160 | 7 877 | 7 409 |
| Justerat eget kapital | 11 348 | 11 808 | 11 206 | 10 642 | 9 156 | 8 361 | 8 154 | 8 083 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 102 | 53 | 253 | 349 | 849 |
| Kortfristiga skulder | 350 | 942 | 1 117 | 2 011 | 1 197 | 1 628 | 2 474 | 2 134 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 698 | 12 750 | 12 323 | 12 674 | 10 364 | 10 041 | 10 700 | 10 392 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 362 granskade bolag ligger Stålråvaror Kjell Andersson AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 5,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 97,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Munkedal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och bearbetning av stålvaror och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kjell Frans Roger Andersson (f. 1945) Styrelseledamot
- Christer Bernlo (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-09-13 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820) |
| Adress | Åseröd 21, 455 96, Hedekas Besök: Åseröd 21, Hedekas |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 072-996677 |