Aktiebolag Norrköping 46 sökningar
Stalo AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
Omsättning 2025
510 tkr
−34,0 %Rörelsemarginal
85,7 %
+2,6 p.e.Soliditet
64,5 %
+30,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 510 | 773 | 182 | 619 | 304 | 51 | 0 | 476 |
| Rörelseresultat | 437 | 642 | 161 | 602 | 293 | 41 | −11 | 459 |
| Årets resultat | 1 959 | 576 | 168 | 1 048 | 328 | 95 | 41 | 355 |
| Eget kapital | 4 515 | 2 556 | 1 980 | 2 052 | 1 005 | 677 | 581 | 540 |
| Balansomslutning | 6 996 | 7 570 | 3 834 | 4 191 | 2 961 | 1 965 | 1 150 | 806 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 510 | 773 | 182 | 619 | 304 | 51 | 0 | 476 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 131 | 21 | 17 | 11 | 10 | 11 | 17 |
| Rörelseresultat | 437 | 642 | 161 | 602 | 293 | 41 | −11 | 459 |
| Ränteintäkter | 1 763 | 267 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 188 | 215 | 88 | 52 | 41 | 23 | 8 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 012 | 694 | 183 | 1 161 | 382 | 95 | 41 | 456 |
| Skatt | 53 | 118 | 16 | 114 | 54 | 0 | 0 | 101 |
| Årets resultat | 1 959 | 576 | 168 | 1 048 | 328 | 95 | 41 | 355 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 726 | 5 356 | 2 299 | 1 578 | 1 658 | 1 258 | 957 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 150 | 1 911 | 1 277 | 1 000 | 816 | 578 | 131 | 55 |
| Kassa och bank | 120 | 303 | 258 | 1 613 | 487 | 128 | 61 | 751 |
| Omsättningstillgångar | 2 270 | 2 214 | 1 535 | 2 612 | 1 302 | 706 | 192 | 806 |
| Summa tillgångar | 6 996 | 7 570 | 3 834 | 4 191 | 2 961 | 1 965 | 1 150 | 806 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 506 | 1 930 | 1 762 | 954 | 627 | 532 | 490 | 135 |
| Eget kapital | 4 515 | 2 556 | 1 980 | 2 052 | 1 005 | 677 | 581 | 540 |
| Justerat eget kapital | 4 515 | 2 556 | 1 980 | 2 052 | 1 005 | 677 | 581 | 540 |
| Kortfristiga skulder | 2 481 | 5 014 | 1 854 | 2 139 | 1 956 | 1 288 | 569 | 266 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 996 | 7 570 | 3 834 | 4 191 | 2 961 | 1 965 | 1 150 | 806 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Stalo AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 510 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 85,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 34 procent. Bolaget hör hemma i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom management och kommunikationsrådgivning samt samhällsanalys.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Krohn (f. 1974) Styrelseledamot
- Kenneth Tommy Krohn (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-11-04 |
|---|---|
| Adress | The Works Medborgarplatsen 25, 118 26, Stockholm Besök: The Works Medborgarplatsen 25, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |