Aktiebolag Göteborg 114 sökningar
Stallbackens El AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
Omsättning 2025
701 tkr
+73,5 %Rörelsemarginal
6,4 %
+5,7 p.e.Soliditet
97,8 %
+68,8 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 701 | 404 | 398 | 388 | 464 | 607 | 797 | 563 |
| Rörelseresultat | 45 | 3 | 1 | 3 | −6 | −3 | 3 | 1 |
| Årets resultat | 1 896 | 1 | 1 | 1 | 1 449 | −3 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 2 020 | 124 | 123 | 122 | 1 611 | 162 | 165 | 165 |
| Balansomslutning | 2 065 | 427 | 452 | 384 | 2 079 | 618 | 797 | 892 |
| Anställda | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 701 | 404 | 398 | 388 | 464 | 607 | 797 | 563 |
| Personalkostnader | 7 | 3 | 106 | 0 | 75 | 164 | 304 | 70 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 0 | 0 | 13 | 13 | 7 | 20 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 494 | 446 | 437 | 368 | 368 | 361 | 380 | 485 |
| Övriga rörelseposter, netto | −55 | 48 | 146 | −4 | −14 | −78 | −90 | −7 |
| Rörelseresultat | 45 | 3 | 1 | 3 | −6 | −3 | 3 | 1 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 907 | 4 | 2 | 3 | 1 449 | −3 | 3 | 0 |
| Skatt | 10 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 1 896 | 1 | 1 | 1 | 1 449 | −3 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 275 | 43 | 43 | 56 | 69 | 40 | 47 | 0 |
| Varulager | 0 | 55 | 0 | 8 | 0 | 2 | 42 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 211 | 311 | 92 | 1 534 | 52 | 85 | 125 |
| Kassa och bank | 1 668 | 118 | 98 | 228 | 476 | 524 | 623 | 767 |
| Omsättningstillgångar | 1 790 | 384 | 409 | 328 | 2 010 | 578 | 750 | 892 |
| Summa tillgångar | 2 065 | 427 | 452 | 384 | 2 079 | 618 | 797 | 892 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 | 3 | 2 | 1 | 42 | 45 | 45 | 45 |
| Eget kapital | 2 020 | 124 | 123 | 122 | 1 611 | 162 | 165 | 165 |
| Justerat eget kapital | 2 020 | 124 | 123 | 122 | 1 611 | 162 | 165 | 165 |
| Kortfristiga skulder | 45 | 303 | 329 | 262 | 468 | 456 | 632 | 727 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 065 | 427 | 452 | 384 | 2 079 | 618 | 797 | 892 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Stallbackens El AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 701 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 97,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 74 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva elinstallationer och fastighetsförvaltning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Svensson (f. 1965) Styrelseledamot
- Jessica Sundarp Svensson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1972-04-26 |
|---|---|
| Adress | Ragnar Thorngrens gata 2, 431 45, Mölndal Besök: Ragnar Thorngrens Gata 2, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-531949 |