Aktiebolag Göteborg
Stall Perlen AB
138 sökningar
Omsättning 2024
3,1 mkr
−68,2 %Rörelsemarginal
-1461,6 %
Soliditet
11,7 %
+2,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 077 | 9 684 | 6 014 | 5 871 | 4 338 | 4 543 | 3 461 |
| Rörelseresultat | −44 973 | −17 508 | −39 131 | −17 893 | −10 814 | −11 504 | −11 012 |
| Årets resultat | −46 651 | −18 636 | −41 105 | −20 742 | −9 651 | −13 431 | −11 161 |
| Eget kapital | 7 227 | 3 878 | 3 514 | 2 618 | 2 360 | 2 011 | 1 142 |
| Balansomslutning | 61 760 | 43 009 | 22 110 | 36 111 | 28 235 | 21 801 | 20 220 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 077 | 9 684 | 6 014 | 5 871 | 4 338 | 4 543 | 3 461 |
| Av- och nedskrivningar | 25 480 | 7 204 | 28 103 | 9 682 | 3 078 | 7 731 | 3 295 |
| Övriga externa kostnader | 21 126 | 18 848 | 17 166 | 11 250 | 7 576 | 6 741 | 5 564 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 444 | −1 140 | 124 | −2 832 | −4 498 | −1 575 | −5 614 |
| Rörelseresultat | −44 973 | −17 508 | −39 131 | −17 893 | −10 814 | −11 504 | −11 012 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 682 | 297 | 997 | 2 119 | 901 | 1 603 | 88 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 651 | −18 636 | −41 105 | −20 742 | −9 651 | −13 431 | −11 161 |
| Årets resultat | −46 651 | −18 636 | −41 105 | −20 742 | −9 651 | −13 431 | −11 161 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 54 073 | 41 351 | 21 479 | 33 674 | 27 232 | 20 405 | 18 551 |
| Kortfristiga fordringar | 7 629 | 1 378 | 547 | 2 275 | 974 | 1 379 | 1 508 |
| Kassa och bank | 58 | 280 | 84 | 162 | 28 | 17 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 7 687 | 1 658 | 631 | 2 437 | 1 003 | 1 396 | 1 669 |
| Summa tillgångar | 61 760 | 43 009 | 22 110 | 36 111 | 28 235 | 21 801 | 20 220 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 778 | 3 414 | 2 519 | 2 260 | 1 911 | 1 042 | 1 003 |
| Eget kapital | 7 227 | 3 878 | 3 514 | 2 618 | 2 360 | 2 011 | 1 142 |
| Justerat eget kapital | 7 227 | 3 878 | 3 514 | 2 618 | 2 360 | 2 011 | 1 142 |
| Kortfristiga skulder | 54 533 | 39 131 | 18 596 | 33 493 | 25 875 | 19 790 | 19 078 |
| Summa eget kapital och skulder | 61 760 | 43 009 | 22 110 | 36 111 | 28 235 | 21 801 | 20 220 |
| Ansvarsförbindelser | 217 710 | 167 710 | 148 710 | 106 710 | 85 710 | 75 710 | 61 410 |
Verksamhet
Mätt mot de 779 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Stall Perlen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -1461,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 11,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 68 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva uppfödning och träning av galopp- och trav- hästar samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magne Jordanger (f. 1953) Styrelseledamot
- Tone Byrkjeland Bentzen (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marika Pettersson (f. 1961) Delgivningsbar person
- Stefan Svensson (f. 1967) Revisor
Koncern
| Moderbolag | MONSUN AS |
|---|---|
| Koncernmoder | MONSUN AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-20 |
|---|---|
| Bransch | Tävling med hästar (SNI 93191) |
| Adress | B.O. Box 350, 000 00, 1372 Asker Besök: B.o. Box 350 1372 Asker, Utlandet |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |