Aktiebolag Sjöbo
Stall Lugauer AB
62 sökningar
Omsättning 2025
126 tkr
−63,0 %Rörelsemarginal
180,2 %
+99,5 p.e.Soliditet
73,4 %
+37,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 126 | 341 | 12 377 | 20 761 | 14 887 |
| Rörelseresultat | 227 | 275 | 1 432 | 365 | 359 |
| Årets resultat | 162 | 295 | 2 147 | 162 | 172 |
| Eget kapital | 354 | 402 | 2 507 | 359 | 197 |
| Balansomslutning | 482 | 1 122 | 4 170 | 6 689 | 6 065 |
| Anställda | 0 | 0 | 12 | 22 | 20 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 126 | 341 | 12 377 | 20 761 | 14 887 |
| Personalkostnader | 0 | 15 | 3 574 | 8 807 | 6 285 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 577 | 556 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 262 | 3 212 | 4 360 | 3 394 |
| Övriga rörelseposter, netto | 162 | 211 | −4 159 | −6 652 | −4 293 |
| Rörelseresultat | 227 | 275 | 1 432 | 365 | 359 |
| Ränteintäkter | 1 | 78 | 47 | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 30 | 39 | 67 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | 212 | 323 | 1 440 | 297 | 317 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 274 | −84 | −90 |
| Skatt | 50 | 29 | 567 | 52 | 55 |
| Årets resultat | 162 | 295 | 2 147 | 162 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 307 | 3 555 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 636 | 517 |
| Kortfristiga fordringar | 85 | 473 | 169 | 2 746 | 1 993 |
| Kassa och bank | 397 | 649 | 4 001 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 482 | 1 122 | 4 170 | 3 382 | 2 510 |
| Summa tillgångar | 482 | 1 122 | 4 170 | 6 689 | 6 065 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 167 | 82 | 335 | 172 | 0 |
| Eget kapital | 354 | 402 | 2 507 | 359 | 197 |
| Justerat eget kapital | 354 | 402 | 2 507 | 1 371 | 1 143 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 1 275 | 1 191 |
| Långfristiga skulder | 4 | 4 | 454 | 1 695 | 2 169 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 716 | 1 209 | 3 360 | 2 508 |
| Summa eget kapital och skulder | 482 | 1 122 | 4 170 | 6 689 | 6 065 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Stall Lugauer AB omsatte 126 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 307 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 180,2 procent, och soliditeten var hög — 73,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 63 procent. Bolaget hör hemma i Sjöbo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tränings- och tävlingsverksamhet med travhästar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Conrad Lugauer (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Karin Elias (f. 1969) Styrelseledamot
- Marc Elias (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Filip Lundberg (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Tävling med hästar (SNI 93191) |
| Adress | Kumlatoftavägen 598-11, 275 63, Blentarp Besök: Kumlatoftavägen 598-11, Blentarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |