Aktiebolag Malmö
Stall Castro AB
54 sökningar
2,5 mkr
+4,5 %-8,6 %
−9,8 p.e.14,7 %
−7,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 465 | 2 358 | 3 168 | 4 110 | 4 281 |
| Rörelseresultat | −211 | 30 | −234 | 232 | 113 |
| Årets resultat | −213 | 0 | −242 | 159 | 52 |
| Eget kapital | 91 | 104 | 103 | 346 | 187 |
| Balansomslutning | 618 | 467 | 1 133 | 1 576 | 1 508 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 465 | 2 358 | 3 168 | 4 110 | 4 281 |
| Personalkostnader | 1 325 | 1 190 | 1 582 | 1 894 | 1 743 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 47 | 112 | 112 | 75 |
| Övriga externa kostnader | 579 | 313 | 702 | 810 | 1 097 |
| Övriga rörelseposter, netto | −772 | −778 | −1 006 | −1 062 | −1 253 |
| Rörelseresultat | −211 | 30 | −234 | 232 | 113 |
| Ränteintäkter | 3 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 29 | 32 | 28 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | −213 | 0 | −266 | 204 | 90 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 24 | 0 | −24 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 45 | 14 |
| Årets resultat | −213 | 0 | −242 | 159 | 52 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 476 | 588 | 301 |
| Varulager | 195 | 375 | 391 | 594 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 367 | 44 | 193 | 216 | 1 017 |
| Kassa och bank | 56 | 48 | 73 | 178 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 618 | 467 | 657 | 987 | 1 207 |
| Summa tillgångar | 618 | 467 | 1 133 | 1 576 | 1 508 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 54 | 54 | 295 | 137 | 85 |
| Eget kapital | 91 | 104 | 103 | 346 | 187 |
| Justerat eget kapital | 91 | 104 | 103 | 365 | 206 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 24 | 24 |
| Långfristiga skulder | 0 | 199 | 835 | 692 | 760 |
| Kortfristiga skulder | 527 | 164 | 195 | 514 | 537 |
| Summa eget kapital och skulder | 618 | 467 | 1 133 | 1 576 | 1 508 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stall Castro AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 302 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,6 procent, och soliditeten var måttlig — 14,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva träning och tävlingsverksamhet med hästar samt därmed förenlig verksamhet.
Hitta fler företag som Stall Castro AB – inom tävling med hästar i Malmö →
Styrelse & ledning
- Francisco Bautista Castro Lopez (f. 1957) Styrelseledamot
- Francisco Castro Reinoso (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-14 |
|---|---|
| Bransch | Tävling med hästar (SNI 93191) |
| Adress | Gjutforsgatan 7 LGH 1303, 216 48, Limhamn Besök: Gjutformsgatan 7 LGH 1303, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |