Aktiebolag Värmdö
Stålhandske Stackhouse AB
46 sökningar
Omsättning 2026
2,3 mkr
−30,5 %Rörelsemarginal
21,5 %
−30,3 p.e.Soliditet
84,9 %
+22,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 309 | 3 320 | 1 668 | 2 013 | 1 240 |
| Rörelseresultat | 496 | 1 718 | 421 | 897 | 93 |
| Årets resultat | 1 469 | 1 038 | 316 | 704 | 71 |
| Eget kapital | 2 538 | 1 394 | 1 036 | 1 221 | 717 |
| Balansomslutning | 3 543 | 3 113 | 1 940 | 1 633 | 1 209 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 309 | 3 320 | 1 668 | 2 013 | 1 240 |
| Personalkostnader | 1 176 | 1 058 | 805 | 875 | 824 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 29 | 14 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 421 | 411 | 359 | 332 | 265 |
| Övriga rörelseposter, netto | −189 | −106 | −54 | 105 | −49 |
| Rörelseresultat | 496 | 1 718 | 421 | 897 | 93 |
| Ränteintäkter | 26 | 39 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 3 | 18 | 6 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 535 | 1 754 | 404 | 892 | 92 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −440 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 166 | 276 | 88 | 188 | 21 |
| Årets resultat | 1 469 | 1 038 | 316 | 704 | 71 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 299 | 776 | 104 | 75 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 396 | 491 | 679 | 79 | 110 |
| Kassa och bank | 1 848 | 1 846 | 1 157 | 1 479 | 1 054 |
| Omsättningstillgångar | 2 243 | 2 337 | 1 836 | 1 558 | 1 164 |
| Summa tillgångar | 3 543 | 3 113 | 1 940 | 1 633 | 1 209 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 019 | 306 | 670 | 467 | 596 |
| Eget kapital | 2 538 | 1 394 | 1 036 | 1 221 | 717 |
| Justerat eget kapital | 3 006 | 1 942 | 1 235 | 1 420 | 916 |
| Obeskattade reserver | 590 | 690 | 250 | 250 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 415 | 1 029 | 654 | 162 | 242 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 543 | 3 113 | 1 940 | 1 633 | 1 209 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Stålhandske Stackhouse AB 2,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 604 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 21,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 84,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Värmdö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver produktion och konsultverksamhet inom film, reklam och audiovisuell kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Hampus Stålhandske (f. 1983) Styrelseledamot
- Amber Stackhouse (f. 1980) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Stålhandske Stackhouse AB (559163-4018) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-25 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Kvarndammsringen 12, 134 39, Gustavsberg Besök: Kvarndammsringen 12, Gustavsberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |