Aktiebolag Karlstad
Ståhlkonstruktioner i Karlstad AB
125 sökningar
Omsättning 2025
239 tkr
−91,5 %Rörelsemarginal
-9,6 %
−26,5 p.e.Soliditet
80,4 %
+8,1 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 239 | 2 799 | 2 920 | 2 859 | 2 811 | 2 422 | 2 641 |
| Rörelseresultat | −23 | 473 | 764 | 640 | 705 | 353 | 454 |
| Årets resultat | 124 | 423 | 446 | 476 | 589 | 206 | 349 |
| Eget kapital | 2 352 | 3 478 | 3 255 | 2 809 | 2 333 | 1 744 | 1 538 |
| Balansomslutning | 2 925 | 4 813 | 4 544 | 3 978 | 3 139 | 2 643 | 2 155 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 239 | 2 799 | 2 920 | 2 859 | 2 811 | 2 422 | 2 641 |
| Personalkostnader | 210 | 2 234 | 2 029 | 2 079 | 2 102 | 1 928 | 1 979 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 49 | 86 | 136 | 138 | 162 | 208 | 276 |
| Övriga rörelseposter, netto | 3 | — | 15 | — | 164 | 67 | 68 |
| Rörelseresultat | −23 | 473 | 764 | 640 | 705 | 353 | 454 |
| Ränteintäkter | 52 | 68 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 539 | 765 | 638 | 812 | 351 | 452 |
| Bokslutsdispositioner | 135 | 0 | −195 | −30 | −60 | −85 | 0 |
| Skatt | 39 | 116 | 124 | 132 | 163 | 60 | 103 |
| Årets resultat | 124 | 423 | 446 | 476 | 589 | 206 | 349 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 18 | 25 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 1 275 | 1 103 | 1 250 | 996 | 885 | 824 |
| Kassa och bank | 549 | 1 811 | 2 328 | 1 930 | 1 338 | 1 086 | 659 |
| Omsättningstillgångar | 2 925 | 4 807 | 4 532 | 3 960 | 3 114 | 2 643 | 2 155 |
| Summa tillgångar | 2 925 | 4 813 | 4 544 | 3 978 | 3 139 | 2 643 | 2 155 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 108 | 2 935 | 2 689 | 2 213 | 1 624 | 1 418 | 1 069 |
| Eget kapital | 2 352 | 3 478 | 3 255 | 2 809 | 2 333 | 1 744 | 1 538 |
| Justerat eget kapital | 2 785 | 4 018 | 3 795 | 3 194 | 2 694 | 2 058 | 1 784 |
| Obeskattade reserver | 545 | 680 | 680 | 485 | 455 | 395 | 310 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 655 | 609 | 684 | 351 | 504 | 307 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 925 | 4 813 | 4 544 | 3 978 | 3 139 | 2 643 | 2 155 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 489 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ståhlkonstruktioner i Karlstad AB strax under mitten sett till omsättning, med 239 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -9,6 procent, och soliditeten var hög — 80,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 91 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Karlstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områden som maskin-, anläggnings- och rörkonstruktioner, handel med mekanisk utrustning, bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Göran Ståhl (f. 1961) Styrelseledamot
- Helena Ståhl (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Glumserud 333, 655 96, Väse Besök: Glumserud 333, Väse |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8393980 |