Aktiebolag Göteborg
Ståhl Redovisning AB
248 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
−1,3 %Rörelsemarginal
22,0 %
−3,6 p.e.Soliditet
66,0 %
−5,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 802 | 1 826 | 1 836 | 1 791 | 1 633 | 1 512 | 1 426 | 1 364 |
| Rörelseresultat | 397 | 468 | 534 | 643 | 618 | 554 | 450 | 414 |
| Årets resultat | 318 | 290 | 435 | 507 | 487 | 433 | 350 | 321 |
| Eget kapital | 961 | 1 043 | 1 253 | 1 218 | 1 023 | 861 | 678 | 528 |
| Balansomslutning | 1 456 | 1 451 | 1 513 | 1 520 | 1 332 | 1 146 | 1 042 | 1 065 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 802 | 1 826 | 1 836 | 1 791 | 1 633 | 1 512 | 1 426 | 1 364 |
| Personalkostnader | 1 103 | 1 083 | 967 | 875 | 816 | 730 | 739 | 769 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 270 | 235 | 300 | 240 | 175 | 200 | 199 | 173 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 | −40 | −35 | −33 | −24 | −28 | −38 | — |
| Rörelseresultat | 397 | 468 | 534 | 643 | 618 | 554 | 450 | 414 |
| Ränteintäkter | 11 | 36 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 408 | 503 | 555 | 648 | 620 | 555 | 452 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −132 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 90 | 81 | 120 | 140 | 132 | 122 | 102 | 97 |
| Årets resultat | 318 | 290 | 435 | 507 | 487 | 433 | 350 | 321 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 18 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | 339 | 386 | 305 | 318 | 261 | 180 | 148 | 127 |
| Kassa och bank | 1 117 | 1 065 | 1 208 | 1 202 | 1 071 | 963 | 875 | 855 |
| Omsättningstillgångar | 1 456 | 1 451 | 1 513 | 1 520 | 1 332 | 1 142 | 1 024 | 983 |
| Summa tillgångar | 1 456 | 1 451 | 1 513 | 1 520 | 1 332 | 1 146 | 1 042 | 1 065 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 593 | 703 | 768 | 661 | 486 | 378 | 278 | 157 |
| Eget kapital | 961 | 1 043 | 1 253 | 1 218 | 1 023 | 861 | 678 | 528 |
| Justerat eget kapital | 1 066 | 1 148 | 1 253 | 1 218 | 1 023 | 861 | 678 | 528 |
| Obeskattade reserver | 132 | 132 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 276 | 260 | 302 | 309 | 285 | 364 | 537 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 456 | 1 451 | 1 513 | 1 520 | 1 332 | 1 146 | 1 042 | 1 065 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ståhl Redovisning AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,0 procent, och soliditeten var hög — 66,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva bokföringsbyrå.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Katarina Ståhl (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Katarina Ståhl (f. 1964) Styrelseledamot
- Louise Klint (f. 1995) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-03-08 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Källvägen 2, 472 31, Svanesund Besök: Källvägen 2, Svanesund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |