Aktiebolag Hylte
Staffansbo 1:151 AB
51 sökningar
Omsättning 2025
960 tkr
−7,7 %Rörelsemarginal
40,4 %
−4,6 p.e.Soliditet
4,0 %
+1,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 960 | 1 040 | 958 | 820 | 660 |
| Rörelseresultat | 388 | 468 | 386 | 225 | −1 366 |
| Årets resultat | 70 | 100 | 4 | 24 | −1 366 |
| Eget kapital | 344 | 274 | 175 | 171 | 147 |
| Balansomslutning | 8 673 | 9 339 | 9 839 | 10 481 | 10 667 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 960 | 1 040 | 958 | 820 | 660 |
| Av- och nedskrivningar | 521 | 521 | 521 | 521 | 2 015 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 51 | 51 | 74 | 76 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 65 |
| Rörelseresultat | 388 | 468 | 386 | 225 | −1 366 |
| Räntekostnader | 312 | 369 | 383 | 202 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 77 | 100 | 4 | 24 | −1 366 |
| Skatt | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 70 | 100 | 4 | 24 | −1 366 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 514 | 9 035 | 9 556 | 10 076 | 10 597 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 15 | 217 | 12 | 54 |
| Kassa och bank | 144 | 289 | 66 | 393 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 159 | 304 | 284 | 405 | 69 |
| Summa tillgångar | 8 673 | 9 339 | 9 839 | 10 481 | 10 667 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 224 | 124 | 121 | 97 | 95 |
| Eget kapital | 344 | 274 | 175 | 171 | 147 |
| Justerat eget kapital | 344 | 274 | 175 | 171 | 147 |
| Långfristiga skulder | 7 911 | 8 611 | 9 260 | 9 810 | 9 691 |
| Kortfristiga skulder | 418 | 454 | 404 | 500 | 829 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 673 | 9 339 | 9 839 | 10 481 | 10 667 |
| Ställda säkerheter | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Verksamhet
Staffansbo 1:151 AB omsatte 960 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 40,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 4,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Hylte.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Aggebrink (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Oscar Aggebrink (f. 1974) Styrelseledamot
- Ida Aggebrink (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stefan Andersson (f. 1967) Revisor
- Linnéa Park Lindahl (f. 1991) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | Lamesa Holding AB (559410-1114) |
|---|---|
| Koncernmoder | Lamesa Holding AB (559410-1114) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Långetorpsvägen 12, 314 34, Hyltebruk Besök: Långetorpsvägen 12, Hyltebruk |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |