starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Staffan Bergman Trading Aktiebolag

130 sökningar

Omsättning 2025

39 tkr

−84,9 %
Rörelsemarginal

84,6 %

+52,4 p.e.
Soliditet

-334,4 %

Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning392584403 304824
Rörelseresultat3383−22611989
Årets resultat146−2796772
Eget kapital−214−228−23424−42
Balansomslutning64142138486532
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning392584403 304824
Personalkostnader4038508573
Av- och nedskrivningar0042323
Övriga externa kostnader465089136129
Övriga rörelseposter, netto80−87−523−2 941−510
Rörelseresultat3383−22611989
Räntekostnader1877335217
Resultat efter finansiella poster146−2796772
Årets resultat146−2796772

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar116775131
Varulager525554376376
Kortfristiga fordringar17562413
Kassa och bank1011111111
Omsättningstillgångar6314170411401
Summa tillgångar64142138486532
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat−278−284−26−93−164
Eget kapital−214−228−23424−42
Justerat eget kapital−214−228−23424−42
Långfristiga skulder249322293411514
Kortfristiga skulder2948795160
Summa eget kapital och skulder64142138486532
Ställda säkerheter1 0001 0001 0001 0001 000
Ansvarsförbindelser161161161140140

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Staffan Bergman Trading Aktiebolag 39 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 251 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 84,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på -334,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 85 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva agenturverksamhet med handelsvaror inom motorfordon, handel med motorfordon och konfektion, promotorsverksamhet inom sport, TV-produktion samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Staffan Bergman Trading Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Staffan Bergman Trading Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Staffan Bergman Trading Aktiebolag (556315-6321)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1988-01-11
Bransch All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990)
Adress
Sandgatan 17, 311 47, Falkenberg
Besök: Sandgatan 17, Falkenberg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon033-158872