Aktiebolag Stockholm 93 sökningar
Stadsoljan Fastighets AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättning 2025
990 tkr
+1,4 %Rörelsemarginal
29,7 %
−16,0 p.e.Soliditet
26,8 %
−2,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 990 | 976 | 958 | 790 | 805 | 764 | 796 | 786 |
| Rörelseresultat | 294 | 446 | 451 | 379 | 448 | 430 | 429 | −1 |
| Årets resultat | 66 | 253 | 269 | 60 | 356 | 339 | 337 | −13 |
| Eget kapital | 1 776 | 1 710 | 1 457 | 1 188 | 1 128 | 772 | 433 | 96 |
| Balansomslutning | 6 617 | 5 842 | 2 668 | 3 799 | 3 398 | 3 764 | 3 247 | 2 978 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 990 | 976 | 958 | 790 | 805 | 764 | 796 | 786 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 39 | 536 |
| Övriga externa kostnader | 653 | 488 | 466 | 43 | 37 | 35 | 34 | 31 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −326 | −278 | −257 | −294 | −220 |
| Rörelseresultat | 294 | 446 | 451 | 379 | 448 | 430 | 429 | −1 |
| Ränteintäkter | 96 | 35 | 26 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 179 | 107 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 212 | 374 | 476 | 386 | 448 | 430 | 428 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 193 | −75 | −118 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −320 | 0 | 0 | −311 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 18 | 46 | 89 | 16 | 92 | 91 | 91 | 12 |
| Årets resultat | 66 | 253 | 269 | 60 | 356 | 339 | 337 | −13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 438 | 5 174 | 2 291 | 2 268 | 2 326 | 2 384 | 2 372 | 2 426 |
| Kortfristiga fordringar | 797 | 527 | 145 | 144 | 57 | 66 | 58 | 44 |
| Kassa och bank | 382 | 141 | 232 | 1 387 | 1 015 | 1 315 | 817 | 507 |
| Omsättningstillgångar | 1 179 | 667 | 377 | 1 531 | 1 072 | 1 380 | 875 | 551 |
| Summa tillgångar | 6 617 | 5 842 | 2 668 | 3 799 | 3 398 | 3 764 | 3 247 | 2 978 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 660 | 1 407 | 1 138 | 1 078 | 722 | 383 | 46 | 59 |
| Eget kapital | 1 776 | 1 710 | 1 457 | 1 188 | 1 128 | 772 | 433 | 96 |
| Justerat eget kapital | 1 776 | 1 863 | 1 551 | 1 188 | 1 128 | 772 | 433 | 96 |
| Obeskattade reserver | 0 | 193 | 118 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 180 | 180 | 181 | 181 | 181 |
| Långfristiga skulder | 4 013 | 1 593 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 828 | 2 346 | 1 093 | 2 431 | 2 090 | 2 811 | 2 633 | 2 701 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 617 | 5 842 | 2 668 | 3 799 | 3 398 | 3 764 | 3 247 | 2 978 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Stadsoljan Fastighets AB strax under mitten räknat på omsättning, med 990 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,7 procent, och soliditeten var god — 26,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Simon Svensson (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Hansson (f. 1976) Styrelseledamot
- Peter Kuylenstierna (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Olov Strömberg (f. 1955) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Westerlund Lillsidan AB (559440-1027) |
|---|---|
| Koncernmoder | Westerlund Lillsidan AB (559440-1027) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-21 |
|---|---|
| Adress | Linnégatan 18, 7 tr, 114 47, Stockholm Besök: Linnégatan 18 7 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |