Aktiebolag Stockholm
Städaren CIA AB
59 sökningar
Hitta fler företag som Städaren CIA AB – inom lokalvård i Stockholm →
Omsättning 2025
1,6 mkr
+0,1 %Rörelsemarginal
23,0 %
+11,2 p.e.Soliditet
29,0 %
−39,8 p.e.Anställda
3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 603 | 1 601 | 1 338 | 1 212 | 1 228 |
| Rörelseresultat | 369 | 189 | 1 022 | 152 | −98 |
| Årets resultat | 293 | 150 | 902 | 138 | −69 |
| Eget kapital | 611 | 830 | 1 410 | 338 | 250 |
| Balansomslutning | 2 384 | 1 322 | 1 638 | 781 | 588 |
| Anställda | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 603 | 1 601 | 1 338 | 1 212 | 1 228 |
| Personalkostnader | 935 | 859 | 22 | 701 | 1 028 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 300 | 553 | 254 | 329 | 300 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −40 | −30 | 15 |
| Rörelseresultat | 369 | 189 | 1 022 | 152 | −98 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 369 | 189 | 1 022 | 148 | −104 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 100 | 0 | 35 |
| Skatt | 76 | 39 | 220 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 293 | 150 | 902 | 138 | −69 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 186 | 76 | 88 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 022 | 1 020 | 1 351 | 482 | 483 |
| Kassa och bank | 1 176 | 226 | 73 | 249 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 2 198 | 1 245 | 1 550 | 731 | 538 |
| Summa tillgångar | 2 384 | 1 322 | 1 638 | 781 | 588 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 457 | 630 | 458 | 150 | 269 |
| Eget kapital | 611 | 830 | 1 410 | 338 | 250 |
| Justerat eget kapital | 690 | 909 | 1 410 | 433 | 278 |
| Obeskattade reserver | 100 | 100 | 0 | 120 | 35 |
| Långfristiga skulder | 0 | 252 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 673 | 140 | 228 | 323 | 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 384 | 1 322 | 1 638 | 781 | 588 |
Verksamhet
Städaren CIA AB omsatte 1,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,0 procent, och soliditeten var god — 29,0 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller genom delägarskap i andra bolag utföra städservice, fastighetsskötsel, fastighetsservice, fastighetsunderhåll, golvvård, lokalvård, markskötsel, renovera eller lägga nytt golv, saneringsarbete i samband med olje-, brand- och vattenskador, , samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Conny Abrahamsson (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Alf Ingemar Abrahamsson (f. 1951) Styrelseledamot
- Naima Furumo Abrahamsson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Ibsengatan 60 (baksidan), 168 47, Bromma Besök: Ibsengatan 60 Baksidan, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |