Aktiebolag Stenungsund
ST - Green Clean AB
110 sökningar
3 mkr
−15,8 %7,5 %
+0,9 p.e.-2,8 %
+1,7 p.e.2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 977 | 3 537 | 2 129 | 1 300 | 16 | 0 | 1 417 |
| Rörelseresultat | 223 | 233 | −1 353 | −809 | −317 | −281 | 36 |
| Årets resultat | 229 | 158 | −1 363 | −813 | −317 | −281 | 7 |
| Eget kapital | −361 | −590 | −748 | 615 | 1 428 | 1 745 | 2 027 |
| Balansomslutning | 12 907 | 13 093 | 12 564 | 12 908 | 12 607 | 7 130 | 5 086 |
| Anställda | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 977 | 3 537 | 2 129 | 1 300 | 16 | 0 | 1 417 |
| Personalkostnader | 1 539 | 2 335 | 2 226 | 1 113 | 0 | 0 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 271 | 261 | 261 | 382 | 146 | 0 | 221 |
| Övriga externa kostnader | 881 | 607 | 423 | 594 | 183 | 0 | 324 |
| Övriga rörelseposter, netto | −63 | −101 | −572 | −20 | −4 | — | −339 |
| Rörelseresultat | 223 | 233 | −1 353 | −809 | −317 | −281 | 36 |
| Ränteintäkter | 9 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 21 | 9 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 228 | 212 | −1 363 | −813 | −317 | −281 | −111 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 |
| Skatt | 1 | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 229 | 158 | −1 363 | −813 | −317 | −281 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 692 | 11 913 | 12 173 | 12 434 | 11 673 | 7 038 | 4 924 |
| Kortfristiga fordringar | 711 | 1 066 | 313 | 469 | 303 | 0 | 72 |
| Kassa och bank | 504 | 114 | 78 | 5 | 631 | 93 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 1 215 | 1 180 | 391 | 474 | 934 | 93 | 161 |
| Summa tillgångar | 12 907 | 13 093 | 12 564 | 12 908 | 12 607 | 7 130 | 5 086 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −710 | −868 | 495 | 1 308 | 1 625 | 1 906 | 1 900 |
| Eget kapital | −361 | −590 | −748 | 615 | 1 428 | 1 745 | 2 027 |
| Justerat eget kapital | −361 | −590 | −748 | 615 | 1 428 | 1 745 | 2 027 |
| Långfristiga skulder | 12 821 | 12 167 | 12 087 | 12 049 | 10 120 | 3 541 | 3 021 |
| Kortfristiga skulder | 447 | 1 516 | 1 225 | 244 | 1 059 | 1 844 | 38 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 907 | 13 093 | 12 564 | 12 908 | 12 607 | 7 130 | 5 086 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 873 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ST - Green Clean AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 7,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på -2,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stenungsund.
Föremålet för bolaget är att bedriva tankrengöring samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robert Konieczny (f. 1973) Styrelseledamot
- Krzysztof Marcin Konieczny (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Mery Lorna Jenneborg (f. 1961) Delgivningsbar person
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-03-09 |
|---|---|
| Bransch | Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129) |
| Adress | Ödsmål Industriväg 2, 444 95, Ödsmål Besök: Ödsmåls Industriväg 2, Ödsmål |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0303-65690 |