Aktiebolag Mariestad
ST Gräv & Entreprenad AB
34 sökningar
8,7 mkr
+47,1 %34,5 %
+11,7 p.e.40,7 %
+7,9 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 705 | 5 916 | 2 435 | 2 080 | 1 530 |
| Rörelseresultat | 3 000 | 1 344 | 263 | 296 | 409 |
| Årets resultat | 1 493 | 648 | 178 | 135 | 153 |
| Eget kapital | 2 632 | 1 139 | 491 | 313 | 178 |
| Balansomslutning | 6 469 | 3 469 | 2 851 | 1 514 | 1 600 |
| Anställda | 4 | 4 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 705 | 5 916 | 2 435 | 2 080 | 1 530 |
| Personalkostnader | 1 969 | 1 931 | 903 | 494 | 304 |
| Av- och nedskrivningar | 430 | 324 | 273 | 168 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 1 543 | 1 424 | 537 | 568 | 291 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 763 | −893 | −459 | −554 | −416 |
| Rörelseresultat | 3 000 | 1 344 | 263 | 296 | 409 |
| Räntekostnader | 18 | 78 | 39 | 25 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 982 | 1 266 | 224 | 271 | 392 |
| Bokslutsdispositioner | −1 100 | −450 | 0 | −100 | −200 |
| Skatt | 389 | 169 | 46 | 36 | 40 |
| Årets resultat | 1 493 | 648 | 178 | 135 | 153 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 448 | 1 708 | 1 777 | 973 | 1 104 |
| Kortfristiga fordringar | 746 | 399 | 521 | 44 | 137 |
| Kassa och bank | 2 275 | 1 362 | 553 | 497 | 359 |
| Omsättningstillgångar | 3 021 | 1 761 | 1 074 | 542 | 496 |
| Summa tillgångar | 6 469 | 3 469 | 2 851 | 1 514 | 1 600 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 114 | 466 | 288 | 153 | 0 |
| Eget kapital | 2 632 | 1 139 | 491 | 313 | 178 |
| Justerat eget kapital | 4 101 | 1 735 | 729 | 551 | 337 |
| Obeskattade reserver | 1 850 | 750 | 300 | 300 | 200 |
| Långfristiga skulder | 319 | 498 | 1 151 | 508 | 718 |
| Kortfristiga skulder | 1 668 | 1 082 | 909 | 393 | 504 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 469 | 3 469 | 2 851 | 1 514 | 1 600 |
| Ställda säkerheter | 815 | 1 482 | 1 728 | 941 | 1 104 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ST Gräv & Entreprenad AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 8,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 40,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 47 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Mariestad.
Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen och därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av maskiner och förare.
Styrelse & ledning
- Simon Törnberg (f. 1991) Styrelseledamot
- Anders Törnberg (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Spinnakervägen 11, 542 36, Mariestad Besök: Spinnakervägen 11, Mariestad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |