Aktiebolag Salem
SS Industry AB
37 sökningar
2,8 mkr
+11,8 %5,0 %
+2,3 p.e.7,5 %
−3,6 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 808 | 2 511 | 2 720 | 3 327 | 2 207 | 1 223 | 1 191 |
| Rörelseresultat | 139 | 66 | 27 | 42 | 12 | 20 | 74 |
| Årets resultat | −13 | 2 | 1 | 6 | 4 | 15 | 58 |
| Eget kapital | 123 | 136 | 134 | 132 | 126 | 122 | 108 |
| Balansomslutning | 1 633 | 1 221 | 862 | 690 | 564 | 201 | 181 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 808 | 2 511 | 2 720 | 3 327 | 2 207 | 1 223 | 1 191 |
| Personalkostnader | 912 | 507 | 410 | 576 | 832 | 275 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 241 | 232 | 161 | 180 | 120 | 44 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 1 373 | 1 104 | 889 | 976 | 442 | 350 | 251 |
| Övriga rörelseposter, netto | −143 | −602 | −1 233 | −1 553 | −801 | −534 | −856 |
| Rörelseresultat | 139 | 66 | 27 | 42 | 12 | 20 | 74 |
| Räntekostnader | 152 | 64 | 25 | 34 | 8 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 2 | 2 | 8 | 5 | 19 | 73 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | 16 |
| Årets resultat | −13 | 2 | 1 | 6 | 4 | 15 | 58 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 668 | 589 | 442 | 566 | 426 | 166 | 40 |
| Varulager | 550 | 250 | 160 | 40 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 347 | 374 | 220 | 68 | 102 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 68 | 8 | 40 | 16 | 36 | 35 | 138 |
| Omsättningstillgångar | 964 | 632 | 420 | 124 | 138 | 35 | 141 |
| Summa tillgångar | 1 633 | 1 221 | 862 | 690 | 564 | 201 | 181 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 86 | 84 | 83 | 76 | 72 | 57 | 0 |
| Eget kapital | 123 | 136 | 134 | 132 | 126 | 122 | 108 |
| Justerat eget kapital | 123 | 136 | 134 | 132 | 126 | 122 | 108 |
| Långfristiga skulder | 938 | 680 | 300 | 354 | 250 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 572 | 405 | 428 | 204 | 188 | 79 | 73 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 633 | 1 221 | 862 | 690 | 564 | 201 | 181 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 313 granskade bolag ligger SS Industry AB strax under mitten räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 7,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Salem.
Bolaget skall bedriva tillverkning av delar och tillbehör till motorfordon för bilsport. Tillverkning av motorfordon för bilsport. Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar. Detaljhandel inom bildelar och motorcykeldelar. Markanläggningsarbeten samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Henrik Nilsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Jenny Nilsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-25 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320) |
| Adress | Bakfickan 4, 762 92, Rimbo Besök: Bakfickan 4, Rimbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |