Aktiebolag Göteborg
SR2 Management AB
270 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
+0,5 %Rörelsemarginal
5,1 %
+0,1 p.e.Soliditet
17,1 %
+2,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 960 | 2 944 | 3 713 | 3 789 | 3 064 |
| Rörelseresultat | 150 | 146 | 226 | 320 | 247 |
| Årets resultat | 97 | 84 | 160 | 238 | 179 |
| Eget kapital | 204 | 188 | 264 | 349 | 289 |
| Balansomslutning | 1 194 | 1 258 | 1 187 | 1 124 | 1 148 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 960 | 2 944 | 3 713 | 3 789 | 3 064 |
| Personalkostnader | 1 519 | 1 528 | 1 674 | 1 597 | 1 488 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 5 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 500 | 545 | 502 | 462 |
| Övriga rörelseposter, netto | −899 | −770 | −1 263 | −1 364 | −861 |
| Rörelseresultat | 150 | 146 | 226 | 320 | 247 |
| Räntekostnader | 8 | 8 | 5 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 143 | 138 | 221 | 320 | 246 |
| Skatt | 46 | 55 | 61 | 81 | 67 |
| Årets resultat | 97 | 84 | 160 | 238 | 179 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 395 | 365 | 335 | 311 | 286 |
| Kortfristiga fordringar | 799 | 893 | 852 | 813 | 850 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 799 | 893 | 852 | 813 | 861 |
| Summa tillgångar | 1 194 | 1 258 | 1 187 | 1 124 | 1 148 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 7 | 4 | 4 | 11 | 10 |
| Eget kapital | 204 | 188 | 264 | 349 | 289 |
| Justerat eget kapital | 204 | 188 | 264 | 349 | 289 |
| Avsättningar | 523 | 487 | 417 | 380 | 342 |
| Kortfristiga skulder | 467 | 583 | 506 | 395 | 517 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 194 | 1 258 | 1 187 | 1 124 | 1 148 |
| Ställda säkerheter | 646 | 250 | 586 | 506 | 476 |
Verksamhet
SR2 Management AB omsatte 3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,1 procent, och soliditeten var måttlig — 17,1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management organisation och IT samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Löf (f. 1970) Styrelseledamot
- Anna Kärnevik Löf (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Kullberg (f. 1989) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-08-05 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Box 115, 401 21, Göteborg Besök: Box 115, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |