Aktiebolag Stockholm
Springnose Group AB
55 sökningar
13 mkr
+15,5 %5,0 %
+9,4 p.e.1,8 %
+21,0 p.e.11
+57,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 971 | 11 227 | 9 048 | 11 550 |
| Rörelseresultat | 650 | −494 | −61 | 293 |
| Årets resultat | 405 | −710 | −87 | 202 |
| Eget kapital | 61 | −695 | 15 | 227 |
| Balansomslutning | 3 319 | 3 632 | 3 265 | 2 683 |
| Anställda | 11 | 7 | 7 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 971 | 11 227 | 9 048 | 11 550 |
| Personalkostnader | 4 112 | 3 717 | 3 203 | 4 270 |
| Av- och nedskrivningar | 373 | 266 | 146 | 83 |
| Övriga externa kostnader | 3 529 | 3 220 | 2 520 | 2 048 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 307 | −4 518 | −3 240 | −4 856 |
| Rörelseresultat | 650 | −494 | −61 | 293 |
| Räntekostnader | 205 | 215 | 26 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 445 | −710 | −87 | 272 |
| Skatt | 40 | 0 | 0 | 70 |
| Årets resultat | 405 | −710 | −87 | 202 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 872 | 1 242 | 1 258 | 2 081 |
| Varulager | 835 | 417 | 417 | 130 |
| Kortfristiga fordringar | 1 573 | 1 503 | 1 174 | 393 |
| Kassa och bank | 39 | 470 | 416 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 2 446 | 2 390 | 2 007 | 602 |
| Summa tillgångar | 3 319 | 3 632 | 3 265 | 2 683 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −719 | −10 | 77 | 0 |
| Eget kapital | 61 | −695 | 15 | 227 |
| Justerat eget kapital | 61 | −695 | 15 | 227 |
| Långfristiga skulder | 752 | 1 174 | 182 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 506 | 3 153 | 3 068 | 2 456 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 319 | 3 632 | 3 265 | 2 683 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 211 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 349 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Springnose Group AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 13 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,0 procent, och soliditeten var låg — 1,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Stockholm.
Bilverkstad med all typ av reparation av personbilar så som motorrelaterade skador, plåtskador, vindrutebyte. Handel med fordonsrelaterade produkter. Handel med personibilar.
Styrelse & ledning
- Filip Vårnäs (f. 1995) Verkställande direktör
- Filip Vårnäs (f. 1995) Styrelseledamot
- David Macek (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Johan Kaijser (f. 1951) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-03 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Förrådsvägen 4D, 181 41, Lidingö Besök: Förrådsvägen 4 D, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |