starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

Sportservice i Uddevalla AB

111 sökningar

Omsättning 2025

19,8 mkr

−3,9 %
Rörelsemarginal

1,0 %

+1,6 p.e.
Soliditet

4,1 %

−0,9 p.e.
Anställda

10

+11,1 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning19 80720 61418 79419 23615 873
Rörelseresultat200−1174011135
Årets resultat0−175000
Eget kapital157157331331331
Balansomslutning3 8473 1464 7314 5053 480
Anställda109769
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning19 80720 61418 79419 23615 873
Personalkostnader4 7214 0493 8153 7643 217
Av- och nedskrivningar00002
Övriga externa kostnader348341498506578
Övriga rörelseposter, netto−14 538−16 341−14 441−14 855−12 041
Rörelseresultat200−1174011135
Ränteintäkter002——
Räntekostnader20158541922
Resultat efter finansiella poster0−175−13188
Bokslutsdispositioner0014300
Skatt001288
Årets resultat0−175000

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Kortfristiga fordringar3 7143 1464 7314 2643 480
Kassa och bank133002410
Omsättningstillgångar3 8473 1464 7314 5053 480
Summa tillgångar3 8473 1464 7314 5053 480
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat37212211211211
Eget kapital157157331331331
Justerat eget kapital157157331445445
Obeskattade reserver000143143
Långfristiga skulder0364090337
Kortfristiga skulder3 6902 9533 9914 0312 668
Summa eget kapital och skulder3 8473 1464 7314 5053 480
Ställda säkerheter1 8001 8001 8001 8001 800

Verksamhet

Sportservice i Uddevalla AB omsatte 19,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 4,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska anordna spel och lotterier i samarbete med ideella organisationer samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Sportservice i Uddevalla AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sportservice i Uddevalla AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sportservice i Uddevalla AB (556508-5650)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Sportservice i Uddevalla AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag CMG Sport Sverige AB (556848-1245)
Koncernmoder CMG Sport Sverige AB (556848-1245)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1995-02-07
Bransch Spel- och vadhållningsverksamhet (SNI 92000)
Adress
Box 513, 451 21, Uddevalla
Besök: Box 513, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsEj registrerad
Telefon0522-646750