Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Sportbaren på Avenyn AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Sportbaren på Avenyn AB ökade omsättningen med 34 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 656 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −15,5 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 9,2 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 15 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +34,4 % | 263 | 5 656 | 95 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 5 525 | 5 654 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −323,0 % | 5 573 | 5 656 | 1 % |
| Soliditet | 9,2 % | 5 258 | 5 645 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 777 tkr | 830 | 5 656 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | −276 tkr | 5 579 | 5 656 | 1 % |
| Nettoomsättning | 26 651 tkr | 513 | 5 656 | 91 % |
| Rörelseresultat | −4 139 tkr | 5 602 | 5 656 | 1 % |
| Antal anställda | 15 | 741 | 5 656 | 87 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +34,4 % | 1 395 | 15 013 | 91 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 14 422 | 15 000 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −323,0 % | 14 822 | 15 018 | 1 % |
| Soliditet | 9,2 % | 13 955 | 15 011 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 777 tkr | 8 291 | 15 018 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | −276 tkr | 14 362 | 15 018 | 4 % |
| Nettoomsättning | 26 651 tkr | 5 486 | 15 018 | 63 % |
| Rörelseresultat | −4 139 tkr | 14 408 | 15 018 | 4 % |
| Antal anställda | 15 | 4 102 | 15 018 | 73 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +34,4 % | 8 161 | 87 544 | 91 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 83 868 | 87 457 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −323,0 % | 86 354 | 87 563 | 1 % |
| Soliditet | 9,2 % | 81 351 | 87 519 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 777 tkr | 47 398 | 87 564 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | −276 tkr | 83 663 | 87 564 | 4 % |
| Nettoomsättning | 26 651 tkr | 31 148 | 87 564 | 64 % |
| Rörelseresultat | −4 139 tkr | 83 912 | 87 564 | 4 % |
| Antal anställda | 15 | 23 953 | 87 564 | 73 % |